Hlavní obsah
 

Americká policie zveřejnila videa, jak zastřelila neozbrojeného černocha

Policie v Sacramentu zveřejnila videa ze zásahu, při kterém o víkendu zastřelila neozbrojeného černocha Stephona Clarka. Policisté na něj vypálili dvacet ran, protože si mysleli, že má pistoli. Jeho smrt vyhnala lidi do ulic. Jde o další případ, kdy policisté zastřelili neozbrojeného muže tmavé pleti.

 
Americká policie zveřejnila videa, jak zastřelila neozbrojeného černocha

Poté, co policisté vypálili ve tmě dvacet ran, neboť si mysleli, že je 22letý Clark ozbrojený, zjistili, že u sebe žádnou zbraň neměl. „Jediným předmětem nalezeným u podezřelého byl mobilní telefon,“ uvedlo policejní oddělení. Muže zastřelili za domem, kde žil s prarodiči a sourozenci.

Policie zatím nezveřejnila jména policistů. Protože se ve čtvrtek ve městě konaly protesty, policie se rozhodla zveřejnit jak záznam z volání na tísňovou linku, tak záznam ze zasahující helikoptéry šerifa i z kamery na přilbě střílejících policistů.

Tísňová linka 911 přijala hovor, kde volající ohlásil, že viděl, jak mu někdo v kapuci „rozbil obě okýnka u auta“. Dodal, že podezřelý je na dvoře.

Policisté zasahují proti demonstrantům v Sacramentu

Foto: ČTK/AP

Policisté na místo dorazili v 21:13 a v 21:25 už nad místem kroužila helikoptéra šerifa s termovizí. Její posádka spatřila na dvoře muže a ohlásila, že nějakým nástrojem rozbil okno u domu. Když přelez plot na sousední dvůr, navedla tam helikoptéra policisty.

„Ukaž mi ruce. Pistole, pistole, pistole,“ křičel jeden z policistů předtím zahájili palbu. Pak ohlásili: „Výstřely vypáleny. Je zastřelený.“

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Lidé v Sacramentu vyšli do ulic na protest proti policejnímu násilí páchanému na černoších

Video: Reuters

Příbuzní postup policistů kritizovali. Ve čtvrtek přišly na radnici stovky demonstrantů, kde příslušníci hnutí odmítající policejní násilí na černoších Black Lives Matter a další aktivisté odsoudili čin jako další případ zastřelení neozbrojeného černocha policisty.

Demonstranti taky zablokovali ulice a na chvíli i dálnici I5 i přístup do sportovní haly, kde měl hrát basketbalový tým Sacramento Kings. Nakonec se hrálo před malým počtem diváků.

Demonstranti zablokovali vchod do sportovní haly.

Foto: Robert Petersen, ČTK/AP

Starosta Darrell Steinberg řekl, že chápe reakci veřejnosti, ale vyzval lidi ke klidu: „Vyzývám naši komunitu, aby zůstala nenásilná.“ Řekl, že případ by měla vyřešit justice.

„Oddělení policie v Sacramentu chápe význam toho incidentu a jeho dopad na komunitu. Zavazujeme se poskytovat pravidelně informace a otevřeně komunikovat,“ uvedla policie v prohlášení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků