Hlavní obsah
Jana Nagyová Foto: Václav Šálek, ČTK

Američané srovnávají kauzu Nagyová s tajným programem Prism

Velká korupční aféra, v níž česká policie zatkla blízké spolupracovníky Petra Nečase a která přiměla premiéra k ohlášení demise, vzbuzuje četné komentáře zahraničních čtenářů. Zpravidla si stěžují na korupci politických špiček ve vlastní zemi a na to, že takovéto zločiny zůstávají nepotrestány. Pisatelé na amerických serverech českou sledovací kauzu srovnávají s nedávno odhaleným tajným programem americké vlády zaměřeným na sběr údajů o soukromých osobách.

Jana Nagyová Foto: Václav Šálek, ČTK
Američané srovnávají kauzu Nagyová s tajným programem Prism

"Hm, v České republice je nezákonné špehovat lidi. Zajímavé," píše jeden z diskutérů na americkém zpravodajském serveru The Huffington Post pod článkem, který informuje o tom, že bývalá šéfka premiérova kabinetu Jana Nagyová nechala vojenskou rozvědkou sledovat tři osoby, včetně Nečasovy manželky.

"Obama takhle sleduje deset miliónů lidí najednou. Kam se (v Česku) na mistra špionáže hrabou," doplňuje další přispěvatel.

Podobný názor má i autor vystupující pod jménem Iggy Starburzt. "Češi, to je parta břídilů. Ve starých dobrých Spojených státech prezident špehuje všechny, obyčejné pobudy nevyjímaje."

Jenom tři sledovaní?

Tito tři, podobně jako ostatní pisatelé v diskusi pod článkem, českou aféru srovnávají s tajným protiteroristickým programem, v jehož rámci vláda USA získává z centrálních serverů devíti velkých internetových společností údaje z elektronické pošty, fotografie a další dokumenty, které lze využívat ke sledování lidí a jejich styků. Podle ředitele amerických výzvědných služeb Jamesa Clappera je to zcela legální.

"Hm, tahle špionážní hrozba zastiňuje náš problém s Národní agenturou pro bezpečnost (NSA). Teď už se mi bude líp spát, když vím, že v nějaké zemi to mají ještě horší," uvádí další diskutér.

"Jenom tři?" diví se nízkému počtu sledovaných osob jiný autor. "USA by měly poslat (do Česka) na pomoc nějaké špiony z NSA," dodává.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků