Trump při uvítání Babiše a jeho manželky Moniky několikrát zopakoval, že Česká republika je skvělá a silná a inovativní země se silnou armádou, velkým potenciálem a dobrou schopností bojovat proti kybernetickým hrozbám.

O ČEM BABIŠ A TRUMP JEDNALI
Cla na evropská auta by nás poškodila, řekl Babiš Trumpovi
REAKCE ČESKÝCH POLITIKŮ
Schůzka Babiše a Trumpa je úspěch, míní politici

Babiš poděkoval za přijetí a návštěvu označil za velkou čest. USA jsou podle něj velkým spojencem ČR. Premiér zmínil americkou pomoc při vzniku Československa před sto lety a připomněl, že se schůzka koná v den narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, který měl americkou manželku.

První dáma USA Melania Trumpová (vlevo) s manželkou českého premiéra Monikou Babišovou vstupují do Bílého domu

První dáma USA Melania Trumpová (vlevo) s manželkou českého premiéra Monikou Babišovou vstupují do Bílého domu

FOTO: Tomáš Reiner, Novinky

Babiš chce udělat ČR velkou

„Pane prezidente, sledoval jsem váš projev o stavu unie a zcela rozumím vaší snaze obnovit velikost Ameriky, já chci totéž učinit s Českou republikou,“ prohlásil Babiš. Hovořil o tom, že uplynulo 20 let od vstupu ČR do NATO, kde jsou oba státy spojenci v boji proti terorismu. Vzájemný obchod podle Babiše kvete a je příležitost společné vztahy dál rozvíjet.

Společné prohlášení prezidenta USA Trumpa a premiéra ČR Babiše

Trump zakončil uvítání zopakováním pochvaly ČR jako skvělé země se skvělými lidmi.

Video

Expirované video

Andrej Babiš přijíždí do Bílého domu

Babiš chce navázat osobní kontakt

„Podle mě je nejdůležitější, abych navázal s prezidentem Trumpem osobnější kontakt,“ objasňoval ve středu Babiš, jaká má očekávání, a dodával, že osobní vztahy jsou vždy důležité jak v politice, tak byznysu. „O to se snažím i v rámci Evropské rady s ostatními premiéry, aby člověk mohl, když je potřeba, mít možnost zavolat, protože ten protějšek si vás dobře pamatuje,“ poznamenal.

Americký prezident Donald Trump přivítal v Bílém domě českého premiéra Andreje Babiše

Americký prezident Donald Trump přivítal v Bílém domě českého premiéra Andreje Babiše

FOTO: Tomáš Reiner, Novinky

BABIŠ NA ZÁPASE NBA
Babiš si po návštěvě CIA zašel i s manželkou na NBA. Satoranského viděl jen na hřišti

Po setkání, naplánovaném na dvacet minut, se obě dámy vypravily do západního křídla a k Trumpovi s Babišem se připojili další delegáti, aby zasedli k bilaterálnímu jednání plánovanému na zhruba 40 minut.

Premiér Andrej Babiš a prezident USA Donald Trump v Oválné pracovně Bílého domu

Premiér Andrej Babiš a prezident USA Donald Trump v Oválné pracovně Bílého domu

FOTO: Roman Vondrouš, ČTK

Na české straně to byl velvyslanec v USA Hynek Kmoníček, šéfka Úřadu vlády Tünde Barthová, bývalý velvyslanec ČR při NATO a EU Martin Povejšil, jenž nyní jako náměstek vede bezpečnostní sekci ministerstva zahraničí, náměstek ministra obrany pro řízení sekce obranné politiky a strategie Jakub Landovský, zástupce velvyslance ve Washingtonu Zdeněk Beránek a premiérův poradce Vladimír Vořechovský.

 DAR PRO TRUMPA
Babiš daruje Trumpovi pistoli CZ 75 s rokem narození amerického prezidenta

Trumpa oproti tomu doplnily naprosté špičky jeho administrativy - viceprezident Mike Pence, šéf diplomacie Mike Pompeo, poradce pro národní bezpečnost John Bolton a ministr pro energetiku Rick Perry. A chybět nebude ani velvyslanec v ČR Stephen King.

Monika Babišová na vyhlašování ocenění Women of Courage Awards ve Washingtonu

Monika Babišová na vyhlašování ocenění Women of Courage Awards ve Washingtonu

FOTO: Andrew Harnik, ČTK/AP

Obchod a obrana

Babiš avizoval škálu témat na pořadu od obchodní po obrannou spolupráci. Podle premiéra je třeba vrcholným představitelům USA ukázat, že Česká republika má jasnou vizi, kterou navenek aktivně prosazuje.

„I když jsme malá země, určitě to neznamená, že bychom nemohli hrát stále větší roli v Evropě. Myslím, že ji hrajeme, že máme svoje představy, a v tomhle směru je to restart našich vztahů s USA,“ shrnul před jednáním český premiér.

Oba politici se potkali už dříve, loni v červenci na summitu NATO v Bruselu a v listopadu pak v Paříži během oslav výročí konce první světové války. Až do čtvrtka si ale vyměnili jen pár krátkých replik.

Za Česko byl v Bílém domě naposledy v roce 2011 premiér Petr Nečas na pozvání Baracka Obamy.