Hlavní obsah

Trump uspěl v Senátu s daňovou reformou

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Washington

Americký Senát v sobotu schválil daňovou reformu, kterou prosazuje prezident Donald Trump a která snižuje daňové zatížení podniků i fyzických osob. Jde o největší změny v daňových předpisech od éry někdejšího republikánského prezidenta Ronalda Reagana v 80. letech. Nyní se musejí sladit podoby reformy schválené Senátem a Sněmovnou reprezentantů.

Foto: Mike Segar , Reuters

Budova Kapitolu, kde zasedá Senát.

Článek

Návrh zákona prošel 51 proti 49 hlasům, uvedla televize NBC. Proti byli všichni demokraté a republikánský senátor Bob Corker. Další odpůrce mezi republikány se ale ale podařilo přesvědčit, aby pro normu hlasovali. Ohledně daní z nemovitostí se v noci ustoupilo senátorce Susan Collinsové z Maine, která dříve byla proti návrhu a blokovala ho.

Svou verzi daňové reformy již schválila Sněmovna reprezentantů, teď začne dohadovací procedura obou komor, na jejímž konci by měla být společná podoba daňového plánu.

Podle analytiků je velmi pravděpodobné, že prezident Trump stihne soubor daňových změn podepsat ještě před Vánocemi, jak plánoval. To by pro něj znamenalo největší legislativní vítězství v tomto roce.

Snížení daní podle propočtů připraví americkou státní pokladnu v příštích deseti letech zhruba o 1,5 biliónu dolarů (přes 32 biliónů Kč). Kvůli tomu pro zákon nehlasoval Corcker. Trumpova administrativa ale předpokládá, že výpadek kompenzuje odbourání nebo výrazné omezení odečitatelných položek z daní a hlavně rychlejší hospodářský růst.

Daňová reforma bude výrazně výhodnější pro bohaté Američany, ačkoliv ji Trump propagoval jako vánoční dárek pro střední vrstvu a po schválení blahopřál republikánům v Senátu, že "podnikli další krok, který zajistí masivní daňové úlevy pro pracující rodiny".

„Ten zákon přinese prospěch těm, kteří jsou už teď na samém vrcholu, těm, kteří jsou už teď bohatí a vlivní," řekl lídr menšinové demokratické frakce v Senátu Chuck Schumer.

Sazba daně z příjmu právnických osob je v USA nyní 35 procent, což je nejvíce ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Málokterý podnik ale ve skutečnosti tak vysokou daň platí. Americké ministerstvo financí uvádí, že díky různým výjimkám, úlevám a dalším možnostech, které daňový zákon nabízí, je teď efektivní daňová sazba asi na 22 procentech. Návrh republikánů sníží oficiální sazbu na 20 procent.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám