Úřady doporučovaly místním lidem, aby odešli, už dříve. Ve čtvrtek brzy ráno vyhlásily povinnou evakuaci. Obyvatelé se měli připravit a s odchodem vyčkat na denní světlo.

Rezervoár Barker spolu s nádrží Addicks západně od Houstonu chrání město před povodněmi. Voda z Addicksu začala vytékat už v úterý.

Počet obětí ničivých záplav po hurikánu a bouři Harvey mezitím vystoupal na nejméně 31. Jedná se o oficiální bilanci. Deník The New York Times však uvedl, že texaské okresy hlásí celkem už 38 obětí. K dodávce, v níž v neděli utonulo šest členů rodiny Saldivarových včetně čtyř dětí, se potápěči dostali až ve středu.

Záchranáři v zaplaveném okrese Harris narazili v neděli ráno na muže, který volal o pomoc. „Držel se stromu. Použili lano, podnikli opravdu odvážný kousek a toho muže odtamtud dostali,“ vylíčil záchrannou akci okresní šerif Ed Gonzalez.

Zachráněný muž jim pověděl, že pod vodou je dodávka s oběma jeho rodiči a čtyřmi dětmi ve věku šest až šestnáct let. [celá zpráva]

Čtete také
Zatopenou chemičkou u Houstonu otřásly exploze

Trvalo ale několik dnů, než se podařilo vozidlo lokalizovat, a teprve ve středu se k němu dostali potápěči. „Byl to zázrak, že se vůbec podařilo zachránit řidiče,“ poznamenal šerif Gonzalez.

Většina dalších obětí rovněž utonula, jindy utrpěly infarkt nebo na jejich dům spadl strom anebo stouply na elektrický kabel ponořený ve vodě, jako tomu bylo v případě 25letého Andrewa Paseka, rovněž v okrese Harris.

Silný vítr zvedá hladinu vody v Mandevillu ve státě Louisiana

Silný vítr zvedá hladinu vody v Mandevillu ve státě Louisiana.

FOTO: Chris Granger/NOLA.com The Times-Picayune, ČTK/AP

Houston, čtvrté největší město USA, které bylo povodněmi postiženo nejhůře, začíná pomalu s prohledáváním zatopených domů a obě velká letiště u města jsou od středy znovu v provozu. Obnovuje se i městská doprava a město znovu začalo vyvážet odpad.

Zaplavený Houston

Zaplavený Houston

FOTO: Adrees Latif, Reuters

Ve městech Port Arthur a Beaumont na východě Texasu ale voda dál stoupá.

Harvey zasáhl 50 texaských okresů s 11 milióny obyvatel. Místy napršelo přes 120 centimetrů vody. Harvey už oslabil na tlakovou níži a nyní se přesouvá přes Louisianu na sever a na východ.