„Zeď by měla zahrnovat prvky bránící použití běžného i sofistikovanějšího horolezeckého vybavení,“ cituje deník The New York Times z výzvy Trumpovy administrativy. „Svou výškou by měla být impozantní” a neměla by být příliš ”tvrdá pro oko”, napsal dále list.

Bílý dům navíc žádá, aby stavitelé znemožnili podkopání zdi drogovými kartely. Jako materiál Trumpovi lidé zvažují například zpevněný beton.

Stavební firmy mají nyní přijít s návrhy. Pokud jde o estetický vzhled, musí být zeď příjemná alespoň na americké straně. Na co budou koukat Mexičané? To je americké administrativě jedno.

„Severní strana zdi by měla být pohledná barvou a ochranné prvky, například zábrany proti šplhání, by měly ladit s okolním prostředím,“ píše se dále ve výzvě.

Nezůstane ale jen u zdi. Bílý dům hodlá najmout a vycvičit 500 nových pohraničníků a 1000 členů celní a imigrační správy. To vyjde na 314 miliónů dolarů, tedy 7,9 miliardy korun. Další v přepočtu 1,5 miliardy korun spolkne vybudování nových detenčních center pro zadržené migranty.