„Bouře je silná a stále líže pobřeží, takže nikdo neví, kdy nebo kde přesně tohle zaklepe na naše dveře,“ hlásí reportér listu San Sentinel Wayne Ruostan z města Fort Lauderdale.

Silné vichry bičují Vero Bach na Floridě.

Silné vichry bičují Vero Beach na Floridě.

FOTO: Lynne Sladky, ČTK/AP

Od pomyslných dveří Kennedyho vesmírného střediska je nyní oko hurikánu Matthew vzdáleno necelých 50 kilometrů východně. Rychlost vichru ve středu bouře dosahuje téměř 200 kilometrů v hodině. Hurikán také doprovází vichřice, která na Floridě už zpřetrhala elektrické vedení. Bez proudu se tak podle informací CNN ocitlo asi 600 tisíc domácností.

To, jak se bouře zachová, v současné době nedokáže předpovědět nikdo. Ani experti z NHC. „Přesná trasa je naprosto klíčová. Každý kilometr se opravdu počítá, protože pokud se vychýlí řekněme 50 kilometrů západně, přižene to silné vichry na pobřeží. Pokud ne, kupa ničivých vichrů zůstane 25 až 50 kilometrů od pobřeží,“ vysvětlil meteorolog CNN Derek Van Dam.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Letadlo prolétá hurikánem Matthew. Zdroj: Reuters

Takhle to teď vypadá na Floridě.

Kromě Floridy se na možný příchod hurikánu připravují také Georgia a Severní i Jižní Karolína. Karibské ostrovy už mají úder hurikánu za sebou. Na Haiti, v Dominikánské republice a na Bahamách Matthew připravil o život stovky lidí. [celá zpráva]