NYT s odkazem na ukrajinský protikorupční úřad podotkl, že 12,7 miliónu dolarů (307 miliónů korun) poukázaných v letech 2007 až 2012 na jeho jméno nemuselo jít Manafortovi do kapsy, naznačil však, že se americký poradce mohl podílet na finančních podvodech ukrajinských politiků.

Trump si vybral Manaforta za šéfa své kampaně před pár měsíci v průběhu republikánských primárek. [celá zpráva]

Manafort tvrdí, že žádné peníze neobdržel. „Je obtížné respektovat nějaký druh podobného nactiutrhačného nařčení, když neexistuje důkaz. A my popíráme, že by takový důkaz existoval,“ prohlásil jeho právník Richard Hibey.

Prezidentský kandidát republikánů Donald Trump

Prezidentský kandidát republikánů Donald Trump.

FOTO: Michelle McLoughlin, Reuters

Tábor Trumpovy soupeřky Clintonové nicméně poukázal na to, že jde o další z řady případů naznačujících Trumpův proruský postoj, a jeho tábor vyzval, aby odhalil všechna svá napojení na proruské a ruské skupiny. „Donald Trump má povinnost odhalit spojení šéfa své kampaně Paula Manaforta a všech dalších pracovníků na ruské a prokremelské entity včetně toho, jestli je zaměstnanci a poradci v současnosti reprezentují anebo jsou jimi placeni,“ uvedl manažer kampaně Clintonové Robby Mook.

NYT totiž napsal, že Manafortova kancelář v Kyjevě byla ještě v květnu v provozu. Navíc poukázal na to, že ukrajinský protikorupční úřad zkoumá obchodní dohody v hodnotě miliónů dolarů, které Manafortova kancelář pomáhala uzavřít. Mimo jiné v nich figuruje jméno ruského oligarchy Olega Děripasky.