„Vítejte v pekle. Policie a hasiči nejsou placeni. Kdokoliv přijede do Ria, tu nebude v bezpečí,“ hlásaly před dvěma dny transparenty demonstrujících policistů, kteří jsou rozezlení kvůli nedoplatkům na mzdách.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

A tři dny na to jakoby se jejich slova potvrdila. Návštěvníci písčité pláže Copacabana objevili utrženou nohu ve značném stádiu rozkladu. Televizi CNN to potvrdil Andre Luiz z brazilské vojenské policie.

Dodal, že nedaleko od nohy byla objevena další blíže nespecifikovaná část lidského těla. Pravděpodobně jde o ostatky ženy nebo mladého muže, dodal Luiz s tím, že identifikace zatím provedena nebyla.

Policie bez peněz

A je možné, že ani provedena nebude. Pokud se totiž rychle nenajde řešení, policii v Riu na konci týdne dojdou peníze. Stát Rio de Janeiro tak musel vyhlásit stav nouze a nutně potřebuje vyčlenit peníze do nouzových fondů, z nichž budou strážci zákona placeni.

ČTĚTE TAKÉ
Sedm týdnů do olympiády: Rio vyhlásilo stav finanční nouze

„Pokud jde o hry, jsem optimista, musím ale reflektovat realitu. Můžeme udělat skvělou olympiádu, ale pokud nedojde k určitým krokům, může to skončit velkým fiaskem,“ řekl brazilskému listu O Globo guvernér Ria de Janeira Francisco Dornelles.

Kromě otázky bezpečnosti musejí pořadatelé letní olympiády řešit mnoho dalších komplikací.

Například vážné znečištěné moře u pobřeží, kde mají probíhat turnaje ve vodních sportech, šířící se epidemii viru zika nebo dopingový skandál, po němž byla uzavřena jediná brazilská laboratoř pro kontrolu užívání nepovolených látek.