Zatímco v napínavějším souboji republikánů v sobotu zvítězil Ted Cruz v Kansasu a Mainu, Trump vyhrál v Louisianě a Kentucky. Clintonová sice vyhrála v Louisianě, ale v Kansasu a Nebrasce ji porazil Bernie Sanders.

Clintonová má nad Sandersem pohodlný náskok a zůstává favoritkou Demokratické strany, Trump takový náskok nemá. Cruz je ale jediný, kdo ho ohrožuje, protože v sobotu znovu neuspěl Marco Rubio a na svém kontě má stále jen jedno vítězství v Minnesotě.

Donald Trump a Ted Cruz

Donald Trump a Ted Cruz

FOTO: ČTK/AP

Trump a Cruz se také proto obrátili na zbylé soupeře Rubia a Johna Kasiche a vyzvali je, aby z boje odstoupili. „Dokud zůstane pole rozdělené, dává to výhodu Donaldovi,“ vzkázal Cruz a Trump potvrdil, že by si to „rád rozdal s Tedem Cruzem sám“.

Rubio to odmítl. Věří, že má stále šanci a za pár dní uspěje na lidnaté Floridě, kterou zastupuje v Senátu. „Všichni, kdo kandidují, někoho vyzývají, aby odstoupil, aby si polepšili. Až na mě. Já jsem nikoho k odstoupení nevyzýval. Ale důležité je, že na Floridě se bude rozdělovat víc delegátů, než prakticky ve všech státech, které volily, dohromady,“ řekl.

Floridský senátor Marco Rubio

Floridský senátor Marco Rubio

FOTO: ČTK/AP

Vyhrocené zápolení republikánů samozřejmě demokratům vyhovuje. „Bez ohledu na to, kdo získá nominaci za demokraty, nemám nejmenších pochyb o tom, že i když budeme mít ten nejhorší den, budeme na tom nekonečně lépe než republikáni v jejich nejlepším dni,“ přisadila si Clintonová, která má po sobotě 1121 z 2383 delegátů potřebných pro nominaci, zatímco Trump 378 a Cruz 295, přičemž k nominaci by jich potřebovali 1237. Rubio má 125 delegátů.