„Domnívám se, že Mexiko ho k tomu přimělo,“ prohlásil Trump na Františkovu adresu poté, co se papež na závěr své návštěvy v Mexiku modlil u hraničního plotu. Trump americkým voličům slibuje, že jakmile se stane prezidentem, vyhostí z USA jedenáct miliónů ilegálních přistěhovalců a hranici s Mexikem ohradí zdí na účet mexické vlády.

KOMENTÁŘ DNE:
Důstojný prezident - O druhém kole prezidentských voleb a šancích kandidátů píše Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Očima Saši Mitrofanova: Kdo nám to říká: „Tato země je naše“?

Papežova reakce byla nekompromisní. „Osoba, která myslí jen na stavbu zdí, ať už kdekoliv, a ne na stavbu mostů, není křesťan. Toto v evangeliu není,“ uvedl František. Na novinářský dotaz, zda by tedy podle něj měli Američané Trumpa volit, dodal: „Do toho se plést nebudu. Říkám jen, že tento muž není křesťan, pokud řekl takové věci“.

Papež František (vlevo) a Donald Trump

Papež František (vlevo) a Donald Trump

FOTO: Max Rossi, Reuters

Na nařčení, že jednal podle přání mexické vlády, odpověděl papež takto: „Jsem nástrojem mexické vlády? To ponechám vašemu soudu, ať to posoudí lidé.“

Trump si nejprve nenechal Františkova slova líbit. Jeho reakci označil za ostudnou, načež doplnil, že by se papež měl modlit za to, aby byl zvolen prezidentem. Naznačil, že nikdo jiný není schopen ochránit Vatikán od útoku Islámského státu. „Jsem velmi dobrým křesťanem,“ poznamenal Trump.

Pak ale nasadil smířlivější tón a uvedl, že „papeže velmi respektuje”, protože „je velkou osobností a já se domnívám, že dělá velmi dobrou práci, má spoustu energie“.