Celkově Pentagon požaduje 523,9 miliardy dolarů pro finanční rok 2017, který začíná letos 1. října. Dalších 58,8 miliardy má být určeno na financování zahraničních operací. Základní rozpočet je asi o 2,5 miliardy vyšší, než čerpal Pentagon v letošním roce.

Pro boj s teroristy z IS žádá prezident Barack Obama v roce 2017 částku 7,5 miliardy dolarů, což je o 50 procent víc než letos. Kolem 200 miliónů má být uvolněno na boj s islamisty v severní a západní Africe.

Podle agentury Reuters je přesto návrh rozpočtu důkazem, že těžiště americké politiky se strategicky přesouvá z IrákuAfghánistánu, kde se USA angažovaly v minulých 15 letech, na soupeření s Ruskem a Čínou a obranu před menšími státy, jako je Írán nebo KLDR.

Prostředky na udržování amerických jednotek v Evropě se oproti letošnímu roku mají zvýšit čtyřnásobně. Zatímco letos se na financování přítomnosti amerických vojáků v Evropě a jejich výcviku počítá s částkou 800 milionů dolarů, v příštím roce to má být 3,4 miliardy. Důvodem je podle Bílého domu ruská expanzivní politika, jejímž projevem jsou mimo jiné lety ruských strategických bombardérů v těsné blízkosti vzdušného prostoru NATO.

Republikánům se i tak zdá návrh rozpočtu nízký. Podle nich nereflektuje dostatečně  potřeby armády. „Rozpočet je nedostatečnou reakcí na ohrožování americké národní bezpečnosti a nerespektuje rostoucí nároky na naše muže a ženy v uniformách,” prohlásil šéf branného výboru Senátu John McCain. Jeho kolega ze Sněmovny reprezentantů Mac Thornberry dodal, že vláda „si zahrává s bezpečností naší země”.