Ve svém projevu americký vůdce zmínil některé dopady globálního oteplování, jako jsou například mnohem větší sucha či silnější bouře. Jak poznamenal, rok 2014 byl dosud nejteplejší v historii. „Jsme první generace, která přímo cítí dopady klimatických změn, a poslední, která s tím může něco udělat," prohlásil Obama a několikrát si vyslechl bouřlivý potlesk.

„Jestliže se nezachováme správně, už to nepůjde vrátit zpátky. Jestliže chceme chránit naši ekonomiku, bezpečnost, zdraví našich dětí, můžeme udělat víc," dodal.

Americký prezident Barack Obama při sobotním summitu v Keni

Americký prezident Barack Obama.

FOTO: Evan Vucci, ČTK/AP

Průmyslníci a další oponenti plánu se již nechali slyšet, že hodlají vládou stanovenou redukci vypouštění škodlivin napadnout u soudů a dosáhnout odložení její platnosti do doby, než budou soudní pře ukončeny.

„Není žádný plán B”

Obamův plán má své kritiky z řad republikánů, ale i některých demokratů, kteří se obávají, jaké budou jeho dopady na americkou ekonomiku. Tématem se již začali zabývat i nynější prezidentští kandidáti, i vzhledem k tomu, že boj s klimatickými změnami bude zásadní téma hlavně pro Obamova nástupce. Ten bude zvolen na podzim příštího roku. Demokratická kandidátka Hillary Clintonová se již nechala slyšet, že plán podporuje.

Šéf republikánské většiny v americkém Senátu Mitch McConnell plán zkritizoval a uvedl, že nová pravidla povedou k uzavírání elektráren a ke zvýšení účtů za elektřinu. „Udělám všechno, co budu moci, abych to zastavil," dodal.

Šéf Bílého domu již loni navrhoval do roku 2030 třicetiprocentní pokles emisí CO2 v porovnání s rokem 2005, nyní přišel s 32 procenty. „Máme jen jeden domov, jen jednu planetu. Není žádný plán B," uvedl Obama.

Spojené státy patří k největším znečišťovatelům ovzduší na planetě a v minulosti se odmítaly připojit k závazkům stanoveným na mezinárodních klimatických konferencích. Obama si však boj s klimatickými změnami stanovil za jednu z priorit druhého prezidentského období a postavil se po bok zemí Evropské unie, které zavádějí podobná opatření.