Stroj havaroval během cvičného letu, uvedla Národní garda. Patřil k 162. stíhacímu křídlu. Dopadl osm kilometrů od místního letiště v Douglasu v řídce osídlené oblasti na hranicích mezi Arizonou, Mexikem a Novým Mexikem.

Osud pilota není znám. Velení letectva později oznámilo, že to byl Iráčan, který v USA v uplynulých letech opakovaně podstupoval výcvik.

Plameny na 800 metrech

Obyvatelé uváděli, že slyšeli mohutnou explozi. Angel Ortegová si myslela, že je to bouře, než spatřila oheň a kouř. Další svědek uvedl, že viděl ohnivou kouli.

Mluvčí okresu Cochise Carol Capasová varovala, že po dopadu začaly hořet křoviny poblíž potrubí, jež roztrhly úlomky stroje. Z jeho okolí byli evakuováni obyvatelé, protože požár se rychle šířil, linie plamenů byla záhy dlouhá 800 metrů. Kvůli riziku exploze plynu se museli dočasně stáhnout i douglasští hasiči.

Ráno ale Capasová uvedla, že většinu požáru se už podařilo uhasit a na místě nehody zasahují experti zkoumající příčinu nehody stroje.

162. stíhací křídlo je největší stíhací jednotkou Národní gardy. Má tři perutě se 170 stíhačkami F-16. Piloty cvičí od roku 1969.