Pro rezoluci zvedlo ruku deset senátorů, sedm bylo proti. Text nyní půjde do senátního pléna, které ho obdrží v pondělí.

Zákonodárci se nakonec dokázali dohodnout na kompromisním znění rezoluce. Republikán McCain, který stál v čele skupiny odmítající původní formulace, požadoval, aby Spojené státy podnikly více než jen raketový útok a další omezené akce. Mimo jiné chtěl, aby se schvalovaný dokument zmínil i o větší podpoře pro syrskou opozici a aby cílem americké vojenské intervence byla "změna na bojišti" ve prospěch rebelů.

Úder by stál desítky miliónů dolarů

Mezitím americký ministr obrany Chuck Hagel v zahraničním výboru Sněmovny reprezentantů prohlásil, že úder nebude "bodnutím špendlíku", ale že půjde o razantní akci, která omezí Asadovy vojenské možnosti. Odhadl, že útok bude stát "desítky miliónů" dolarů (stovky miliónů korun).

"Uvažujeme o různých nákladech v souvislosti s odlišnými možnosti," řekl Hagel. "Bude to v desítkách miliónů dolarů, v takovémto rozsahu."

Pentagon dosud žádné odhady nákladů nezveřejnil, mluvčí ministerstva obrany dnes ale podle Reuters řekla, že resort by zřejmě úder financoval ze stávajících zdrojů, takže by o dodatečné přidělení peněz nežádal.

Ministr obrany USA Chuck Hagel

Ministr obrany USA Chuck Hagel

FOTO: Lai Seng Sin, ČTK/AP

Podle Hagela je "velmi vysoká pravděpodobnost", že Asad opět použije chemické zbraně, pokud Spojené státy nepodniknou žádnou akci, která jasně ukáže nepřijatelnost využívání bojového plynu. S tímto názorem souhlasil i ministr zahraničí John Kerry, který takovou možnost podle Reuters označil za "stoprocentní".

Ze zahraničních výborů poputuje rezoluce do obou komor Kongresu, které by v plénu mohly rozhodnout příští týden.

ČTĚTE TAKÉ:
Rozkaz použít sarin dal Asadův režim, naznačují další odposlechy
Senátní výbor podpořil americký úder proti Asadovu režimu
Hranici ohledně použití plynu jsem nestanovil já, ale svět, hájí se Obama
Chceme totální invazi, omezený útok je k ničemu, tlačí na Obamu jestřábi
 Výbor amerického Senátu navrhl až tříměsíční bombardování Sýrie