Giffordsová, kterou střelil útočník zezadu do hlavy, se vrátila do Arizony, kde žije, v neděli. „Je načase, aby se vrátila do normálního života co nejvíc to je možné po tak hrozném zranění,“ řekl listu Arizona Daily Star její manžel, astronaut Mark Kelly. Doplnil, že Giffordsovou čekají další terapie, ale nikoliv už šest až osm hodin denně, jak tomu bylo v Houstonu.

Tucson ovšem Giffordsová v uplynulých měsících už několikrát krátce navštívila. Podle televize ABC s manželem v červnu v centru města koupili nový dům.

Video

Expirované video

Kongresmanku střelil útočník ze zadu do hlavy. (Reuters)

Giffordsová byla jednou z 12 zraněných při útoku psychicky nemocného Jareda Lee Loughnera. Šest lidí útok nepřežilo, mezi nimi devítiletá dívka. Loughner, který čin připravoval, mezitím stanul před soudcem. Jeho verdikt by měl padnout v polovině listopadu. Pravděpodobně vyřkne buď trest smrti, anebo doživotí.

Giffordsová působila v Kongresu třetí funkční období. Svého mandátu se v lednu vzdala, aby se mohla léčit. Vzkázala ale, že se z veřejného života nestahuje. „Vrátím se a společně budeme pracovat pro Arizonu a tuto skvělou zemi,“ prohlásila.