Bývalý massachusettský guvernér tak potvrdil své postavení favorita pro zisk nominace pro listopadové prezidentské volby. Favorizován byl i v Nevadě. Kromě toho, že má lepší politickou organizaci a více peněz, než jeho soupeři, tak je mormon - stejně jako řada voličů v tomto státě na západě USA.

Je to Romneyho třetí vítězství z dosavadních pěti primárek před listopadovými prezidentskými volbami a druhé v řadě po klíčové výhře na Floridě minulý týden.

Zatím jsou v Nevadě spočteny hlasy ve 14 ze 17 okresů. Romney má dosud podporu 42 procent, bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich 25 procent, texaský kongresman Ron Paul 20 a bývalý senátor Rick Santorum 13 procent republikánů, kteří se hlasování zúčastnili.

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Romney poděkoval voličům za jejich hlasy a prohlásil, že bude pokračovat až do Bílého domu. Ve svém vítězném proslovu v Las Vegas se snažil vystupovat jako jasný favorit. Stejně jako na Floridě ignoroval své republikánské soupeře a kritizoval demokratického prezidenta Baracka Obamu.

Primárky nyní směřují v úterý do Colorada, Minnesoty a Missouri a na konci února do Arizony a Michiganu. Ve všech těchto státech je Romney favoritem. V sobotu začala také stranická shromáždění v Maine na východním pobřeží, která budou ale trvat celý týden.

Gingrich doufá, že jeho kampaň vydrží až do začátku března, kdy budou při tak zvaném super úterý primárky také v několika jižanských státech, kde tento bývalý kongresman z Georgie doufá v příznivý výsledek. Dnes zopakoval, že hodlá bojovat o nominaci až do konce maratónu primárek v červenci.