Asociace sdružující lidi, kteří přežili japonský útok, kvůli tomu dokonce v závěru letošního roku ukončí činnost. "Neměli jsme jinou možnost," řekl deníku The New York Times devětaosmdesátiletý William Eckel. "Manželky a rodinní členové se asociaci snažili udržet v provozu, ale není to prostě možné. Lidé končí v pečovatelských domech a na jednotkách intenzivní péče," dodal.

Svědkové útoku se nicméně obávají, že s koncem asociace a přibývajícími roky se z útoku, který před 70 lety Spojené státy šokoval stejně jako před deseti lety útok islamistických teroristů na New York a Washington, stane jen další kapitolou v učebnicích dějepisu. Do škol i jinam již totiž nebudou chodit veteráni, aby vyprávěli, co tehdy prožili. Již teď prý žáci někdy nevědí, oč šlo.

Americká média ale středečnímu výroční věnovala velkou pozornost a prohlášení k němu vydal i prezident Barack Obama. "Salutujeme veteránům a přeživším útoku na Pearl Harbor, kteří nás stále inspirují. Navzdory nepříznivým okolnostem hrdinně vrátili úder a inspirovali naši zemi, která se díky nim vydala na cestu vítězství. Jsou členy nejskvělejší generace, která překonala hospodářskou depresi, překročila oceány a vzala útokem pláže, aby porazila fašismus," uvedl.

Vzpomínky na útok se na Havaji mělo zúčastnit kolem 3000 hostů. Pozůstalé při obřadu uctily salvy z pušek, kladení věnců či přelet stíhaček. Na místě, kde spočívají zbytky lodi USS Arizona zničené při útoku, také byly pohřbeny ostatky jednadevadesátiletého veterána Vernona Olsena z Floridy. Po smrti se tak spojí se 1175 námořníky, kteří při náletu na lodi zahynuli.

Napadením přístavu, který se kvůli zhoršující se situaci v Pacifiku stal začátkem roku 1941 sídlem americké Tichomořské flotily, vyvrcholilo před 70 lety déletrvající napětí mezi USA a zemí vycházejícího slunce.
Celý nálet na Pearl Harbor trval jen zhruba hodinu a půl, ale následky byly hrozivé. Zahynulo při něm přes 2400 Američanů, na dně skončily čtyři bitevní lodě a potopena či poničena byla i řada dalších plavidel. Japonců zemřelo při útoku asi šedesát.