V Portlandu poslední tisícovce demonstrantů vyhrožovali použitím slzného plynu a gumových projektilů. Při akci, která nakonec proběhla bez velkého násilí, bylo zatčeno patnáct protestujících, kteří zásah odsuzovali jako útok na poklidnou demonstraci. Pouze jeden policista byl zasažen do nohy střelou, ale neutrpěl vážná zranění.

Starosta Sam Adams dal demonstrantům ultimátum, že se musejí rozejít do neděle, protože v místě protestu se zvýšila zločinnost o dvacet procent, množí se přepadení a stahují se tam narkomani. Podle něj se tábor také stal místem, kde se ukrývají žháři.

Policisté v Porlandu před davem demonstrantů

Policisté v Portlandu před davem demonstrantů

FOTO: Steve Dipaola , Reuters

Demonstranti to považovali za přehnané a za záminku. Současně namítali, že si radnice musí uvědomit, že bezdomovci, duševně nemocní lidé a narkomani jsou součástí reality.

Při zásahu v Denveru bylo zatčeno 17 lidí, zraněni byli dva policisté, jeden má vymknuté koleno a druhý byl zasažen do hlavy. Násilí propuklo, když se policisté pokusili odstranit stůl s jídlem. Jednoho policistu odstrčila žena.

Portlandský park po vytlačení demonstrantů

Portlandský park po vytlačení demonstrantů

FOTO: Steve Dipaola , Reuters

Zločiny na místech protestů

K tvrdému postupu se americké úřady rozhodly poté, co v místech protestů byli ve čtvrtek zastřeleni dva lidé. Jeden člověk byl zabit v Oaklandu v bitce provázející likvidaci místního tábora demonstrantů, není ale jasné, že by šlo o demonstranta. V Burlingtonu se zastřelil válečný veterán, který se účastnil protestů.

V pátek pak byl nalezen v Salt Lake City mrtvý 42letý muž, zřejmě se otrávil kombinací drog a kysličníku uhelnatého.

Policisté v Porlandu zasahují proti demonstrantům

Policisté v Portlandu zasahují proti demonstrantům.

FOTO: Steve Dipaola , Reuters

Ve Filadelfii byla sexuálně napadena žena, která spala ve stanu v táboře protestujících. Problémem je i to, že demonstranti močí na veřejnosti a rozdělávají ohně, což zvyšuje nebezpečí požáru v historickém centru města.

Protesty začaly v New Yorku tzv. Okupací Wall Streetu. Pak se hnutí rozšířilo do dalších měst.