Sněmovna reprezentantů plán na financování vlády posuzovala už ve středu. Tehdy ho překvapivě zamítla, když se proti návrhu postavili nejen skoro všichni demokraté, ale i 48 konzervativních republikánů. V pátek schválený návrh je přitom téměř totožný se zamítnutým.

Republikánský předseda sněmovny John Boehner udělal jen symbolickou změnu, když navržené výdaje vlády ve výši 1,043 biliónu dolarů snížil o 100 miliónů. Varoval oponenty ve vlastní straně, že pokud nepřijmou tento návrh, bude muset vyjít vstříc demokratům, kteří žádali vyšší výdaje. Konzervativní republikáni přitom původně chtěli vládní výdaje snížit o 24 miliard dolarů.

Demokratický senátor Herry Reid schválený plán kritizoval. "(Návrh) neposkytuje pomoc Američanům v nouzi, kteří se snaží vypořádat s následky záplav, požárů a hurikánů. Senát ho odmítne," prohlásil.

Námitky demokratů

Demokratům vadí, že návrh provizoria počítá pouze s 3,65 miliardy dolarů na odstraňování následků přírodních katastrof, Bílý dům usiluje o částku 5,1 miliardy. Podle předloženého návrhu by mělo odstraňování následků pohrom částečně financovat na úkor programu, který podporuje výrobu automobilů s nižší spotřebou.

Kongres se musí na financování vlády shodnout do konce týdne. Plán na financování vlády přitom je pouze provizorní a má zajistit peníze pouze do 18. listopadu. Předpokládá se, že do té doby se podaří demokratům a republikánům dojít ke kompromisu o financování vlády na celý fiskální rok 2012.

Neschopnost republikánů a senátoru se dohodnout na zvýšení stropu pro deficit vlády v létě vedla k prohloubení turbulencí na trzích, kdy akcie padaly a cena zlata rostla. [celá zpráva]