Rozsudek s tresty by měl být vynesen 26. července. Obviněným hrozí desítky let vězení.

Úterní uznání viny přišlo po šesti dnech, kdy soud zvažoval, zda obžalované uzná vinnými ve smyslu obžaloby. Byl to už třetí proces ve stejné kauze. Předchozí dva skončily zmatečně, protože soudci se nemohli shodnout na vině či nevině. Sedmý původně obžalovaný byl osvobozen už při prvním soudu.

Spadla klec

Americké bezpečnostní síly zatkly loni v červnu na Floridě sedm osob podezřelých z příprav teroristického útoku. Skupina prý snila o zahájení takzvané svaté války proti USA. Podařilo se ji odhalit díky nastrčenému agentovi, který se vydával za člena al-Kajdy. Spiklenci mu prý uvěřili a FBI díky tomu pořídila desítky pásků odposlechů.

Naopak obhájce obviněných tvrdil, že ve skutečnosti nešlo o teroristy, ale o kriminálníky, kteří byli přesvědčeni, že jednají se skutečnými teroristy, a věřili, že s jejich pomocí by si mohli přijít na slušné peníze.

Podle miamské prokuratury byl jako šéf skupiny označen jistý Narseal Batiste, který skupinu začal rekrutovat v létě 2005. Aby získala peníze a podporu pro své cíle, hledala skupina kontakt na al-Kajdu.

Batiste se několikrát setkal s údajnou kontaktní osobou al-Kajdy, netušil ale, že šlo o agenta FBI. Žádal zbraně a peníze, aby údajně vybudoval islámskou armádu, která by zahájila svatou válku proti USA.

Podle amerických sdělovacích prostředků měla být celá akce svým dopadem "nejmíň stejně velká nebo i větší", než byly teroristické útoky ze září 2001.