„Myslím to upřímně, když říkám, že při dohlížení na svět potřebujeme Brazílii. Myslím, že potřebujeme Brazílii jako stálého člena Rady bezpečnosti,“ řekl Sarkozy při své poslední zahraniční návštěvě ve funkci předsedajícího Evropské unie. 

Brazílie rovněž žádá větší roli pro rozvojové země ve světovém finančním systému. Také tento požadavek Sarkozy podpořil. Řekl, že Brazílie a Francie přijde na dubnovém summitu skupiny zemí G20 v Londýně s návrhem podporující obchodníky, ne spekulanty.

„S prezidentem Lulou jsme rozhodli, že se věci musí změnit, a to hluboce. Rozhodli jsme se, že omezíme naše pozice a do Londýna dorazíme se společnou vizí o budoucí roli Mezinárodního měnového fondu a systému vedení finančních institucí,“ řekl Sarkozy.

První jaderná ponorka pro Brazílii

Během pobytu má francouzský prezident podepsat se svým protějškem Luizem Inaciem Lulou da Silvou dohodu o pomoci jeho země vybudovat první brazilskou jadernou ponorku. Je to ovšem jen jedna z četných armádních dohod. Ostatní se týkají třeba stavby čtyř konvenčních ponorek. Šeptá se též o prodeji padesáti francouzských vrtulníků.

Sarkozyho na cestě doprovází několik členů jeho kabinetu a průmyslníků.

Rada bezpečnosti OSN
Rada bezpečnosti udílí mezinárodní sankce, vysílá mírové sbory a řeší situaci v problémových oblastech planety. Pětice stálých členů má právo veta. Tvoří ji Spojené státy, Rusko, Čína, Francie a Velká Británie.
Vedle stálých členů má Rada bezpečnosti také deset nestálých členů. Jsou voleni na dva roky, každý rok se obmění pět členů. Noví nestálí členové v Radě bezpečnosti zasednou prvního ledna. Jsou jimi Rakousko, Turecko, Japonsko, Uganda a Mexiko. Přidají se ke Kostarice, Chorvatsku, Libyji, Vietnamu a Burkina Fasu.