"Pouze 34 zemí uznalo nezávislost Kosova," řekl Craddock. "To je trochu neuspokojivé."

Kosovo zatím neuznala ani Česká republika a v pátek o tom bude jednat. Praha už avizovala, že Kosovo uzná. Slib uznat spornou samostatnost odtržené části Srbska dala také Malajsie a Litva.

Stále chybí vojáci pro boj s terorismem

Craddock vystoupil s kritikou evropských členů NATO ve čtvrtek večer při slyšení ve Sněmovně reprezentantů amerického Kongresu. Podle něj neochota evropských zemí vyslat vojáky do války s terorismem, zejména do Afghánistánu vytváří v NATO napětí.

"Evropské země obecně řečeno považují terorismus pouze za problém veřejné bezpečnosti, který by měla zvládnout policie," řekl Craddock. Přitom i země EU se už staly terči útoku. „Myslím, že Britové už zjistili, že je to větší (problém),“ dodal a zmínil, že obětí útoku se stalo i Španělsko.

Washington vyzýval ostatní členy vyslat více jednotek do stabilizačních sil NATO v Afghánistánu, které mají 47 000 mužů. Posily je zvláště třeba v jižních a východních provinciích, kde v současnosti probíhá nejvíc bojů s Tálibánem. Na bukurešťském summitu slíbili spojenci včetně Francie vyslat asi 2000 dalších mužů, podle Craddocka je jich však třeba ještě více.

Generál si také stěžoval na nízké vojenské výdaje evropských spojenců, kdy pouze sedm z 27 členů aliance v současnosti splňuje podmínku investovat do obrany příslušná procenta HDP.

Gates kritizoval pozastavení stahování

Situace v Afghánistánu, kde se nedaří potlačit Tálibán rozpoltila i americkou administrativu. Ministr obran Robert Gatese se pustil do překvapivé kritiky amerického prezidenta George Bushe. Vadí mu, že Bush se postavil za velitele amerických sil v Iráku Davida Petraeuse, který chce v červenci pozastavit na 45 dnů další stahování z této země než se vyhodnotí, jaký měl dopad na bezpečnost červencový odchod loňských dvacetitisícových sil. Teprve pak by se mělo rozhodnout o případném dalším stahování.

Americký ministr obrany Robert GatesAmerický ministr obrany Robert Gatesfoto: Reuters/Ahmad Masood

Gates nekritizuje samotnou pauzu, ale to, že se teprve po ní má rozhodovat o dalším stažení. Doufá, že Spojené státy „budou se stahováním pokračovat na podzim“.

Přesto Gates uvedl, že stav amerických sil v Iráku nepoklesne v lednu příštího roku na 100 000 vojáků, jak tvrdil ještě loni v září.

Na Gatese tlačí šéf náčelníku štábů admirál Mike Mullen, který je velmi znepokojen situací v Afghánistánu i když tam Spojené státy vyslaly posily o síle 3500 mužů. „Smělost Tálibánu narůstá, přibývá sebevražedných atentátníků a roste i ilegální obchod s drogami,“ řekl. 

Demokraté se okamžitě pustili do vlády. Předseda výboru pro bezpečnost Carl Levin, který kritizuje pokračující válku v Iráku se jedovatě otázal: „Které doporučení před několika hodinami podpořil prezident Bush? Petraeusův přístup s otevřeným koncem a nebo krátkou pauzu ministra Gatese.?