Na trupu raketoplánu se po přistání objevily plameny, jak bylo vidět na záběrech televize CNN. Kontrolní středisko amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) v texaském Houstonu ale podle CNN neznepokojily.

Díky tmě byly výfukové plyny na řídících plochách raketoplánu obzvláště dobře vidět a postaraly se o mimořádnou podívanou, napsala agentura DPA. "Plameny jsou zcela normální. Za denního světla nejsou viditelné," citovala vyjádření mluvčí NASA.

Přistávající raketoplán Endeavour:.Přistávající raketoplán Endeavourfoto: Reuters/Scott Audette

Přistání zpozdilo počasí

Raketoplán měl podle původního plánu dosednout na Zemi už pět minut po půlnoci SEČ, podle místního času ve středu zhruba půl hodiny před západem slunce. NASA ale jeho přistání odložil kvůli mrakům nad floridským Kennedyho vesmírným střediskem a dal posádce pokyn k dalšímu obletu na oběžné dráze.

Přistávající raketoplán Endeavour:.Přistávající raketoplán Endeavourfoto: Reuters/Scott Audette

Raketoplán tak o hodinu a půl později uskutečnil ojedinělé noční přistání a stal se teprve 22. raketoplánem, který dosedl na přistávací dráhu za tmy.

Astronauté Takao Doi (vlevo), Dominic Gorie and Mike Foreman (vpravo) po přistání raketoplánu :,Astronauté Takao Doi (vlevo), Dominic Gorie and Mike Foreman (vpravo) po přistání raketoplánu foto: Reuters/Stan Honda

"Bylo to dvoutýdenní dobrodružství," citovala agentura AP druhého pilota Gregoryho Johnsona. "Byl to požitek a čest být u toho a přestože jsme měli nádherné zážitky a určitý velký úspěch...jsme připraveni vrátit se domů."

Přistávající raketoplán Endeavour:. Přistávající raketoplán Endeavourfoto: Reuters/Pierre Ducharme

ISS je díky nejnovějšímu dodanému vybavení ze 70 procent kompletní.

Jeden astronaut na ISS zůstal
Jeden z členů posádky Endeavouru, Garrett Reisman, zůstal na ISS, kde setrvá až do června. Vystřídal Francouze Léopolda Eyhartse, který byl na oběžné dráze od února a nyní se vrátil na Zemi.

Posádka raketoplánu Endeavour po přistání :. Posádka raketoplánu Endeavour po přistání foto: Reuters/Stan Honda

Let Endeavouru byl letos druhým ze šesti plánovaných letů raketoplánu. V únoru dopravil raketoplán Atlantis na orbitální komplex evropskou vědeckou laboratoř Columbus, která umožní astronautům provádět více vědeckých experimentů. Koncem května má vzlétnou raketoplán Discovery, který dopraví na ISS další části laboratoře Kobe.