V Senátu je rozložení sil velmi těsné, zasedá tam 49 demokratů, 49 republikánů a 2 nezávislí senátoři, kteří podporují demokraty.

"Cílem je zkusit zachránit, co se dá a neposílat tam další vojáky, což vyvolává nesouhlas," pravil vlivný republikánský senátor John McCain.

Bush se však svých plánů nevzdává, což potvrdil viceprezident Dick Cheney, který v interview pro CNN řekl: "Prezident se rozhodl, potřebujeme, aby práce byla dokončena." 

Cheney také odmítl názory o tom, že americká politika v Iráku se nevyvarovala chyb, které mohly oslabit pozice vlády v Iráku. Označil to za "žvásty", přestože se chybami už zabývá Kongres. "To nás nemůže zastavit," dodal s tím, že "není možné jednoduše stvrdit teroristům úspěšnost jejich strategie tím, že by se Američané stáhli před dokončením úkolu.

Váhající republikáni naznačili, že by mohli změnit názor, pokud by se zdálo, že by mohl být jejich postoj vnímán jako útok na Bushe.

Váhající republikáni proto uvažují o jakési jemnější variantě, kdy by Bushovi zůstala možnost vyslat do Iráku další vojáky, zejména do vzbouřenecké sunnitské provincie Anbár, ovšem v menším počtu.