Discovery odstartoval do vesmíru v úterý 4.července ve 20:38 po dvou odkladech způsobených špatným počasím na floridském Mysu Canaveral. Po navedení na oběžnou dráhu čekala posádku první korekce dráhy, která je potřebná pro přílet k ISS a zasloužený odpočinek.

Ve středu posádka zkoumala tepelný štít raketoplánu pomocí dlouhé mechanické ruky vybavené kamerou a laserovými snímači. Celodenní testy potvrdily, že tepelný štít je v naprostém pořádku a při startu neutrpěl žádnou újmu.

Tomu ostatně nasvědčovaly i záběry desítek kamer, které sledovaly start. Podle záběrů se sice odlomilo několik kusů izolace, ale jednalo se o malé kousky a navíc se odlomily v době, kdy už pro Discovery neznamenaly nebezpečí.

Právě odlomený kus izolace způsobil katastrofu raketoplánu Columbia v roce 2003. Podobná událost se málem opakovala i vloni a NASA proto musela lety opět zastavit a přijít s novými opatřeními.

Přibude další člen posádky

Ve čtvrtek se raketoplán spojil s Mezinárodní kosmickou stanicí. Na ní veze nejen zásoby v italském modulu Leonardo, ale také jejího třetího člena Němce Reitera.

Ještě před spojením Discovery natočil ke stanici svůj tepelný štít a dvoučlenná americko-ruská posádka stanice provedla pomocí dvou kamer vizuální prohlídku, aby znovu potvrdila že tepelný štít, který chrání raketoplán při průletu atmosférou, není poškozen.

V následujících dnech bude posádka vykládat zásoby z modulu Leonardo a v plánu jsou také dvě až tři vycházky do kosmu. První se uskuteční už v sobotu. Odpojení od ISS je naplánováno na 14.července a přistání pak o dva dny později. Zvažuje se ovšem prodloužení mise o jeden den.

On-line přenos z průběhu celé mise STS-121 Discovery připravují Instantní astronomické noviny.