O nabídce jednal íránský prezident ve čtvrtek při summitu takzvané Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ten po setkání řekl, že Írán je prý připraven zahájit o balíku jednání.

Írán, Rusko a Čína mají podle Ahmádínežáda velmi podobný či totožný pohled na řadu otázek týkajících se íránského jaderného programu. "Nemůžeme ale hovořit o detailech našich jednání," odmítl íránský prezident upřesnit, čeho se shoda týká.

Mezinárodní společenství před časem Teheránu skrze Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) nabídlo balík návrhů. V něm požaduje, aby Írán zastavil obohacování uranu. Zároveň naznačuje, že za určitých podmínek by bylo možné civilní íránský jaderný program v budoucnu připustit.

Rusko a Čína fungují jako íránští spojenci

Rusko a Čína jsou největšími zastánci Íránu v jeho sporu se Západem a tradičně odmítají hrozby sankcemi. "V obecné rovině se na tuto nabídku díváme jako na krok vpřed. Instruoval jsem své kolegy, aby to pečlivě zvážili," řekl Ahmádínežád po jednání s čínským prezidentem.  

Stálí členové Rady bezpečnosti OSN (USA, Británie, Francie, Čína a Rusko) a Německo po Teheránu chtějí, aby zastavil proces obohacování uranu a přestal utajovat své aktivity v jaderné oblasti. Případně chtějí záruky, že nebude pod rouškou civilního programu vyrábět jaderné zbraně.

Írán tvrdí, že chce uran využít jen k mírovým cílům, tedy výrobě energie.