Asi stovka slovenských ženistů bude cvičit irácké vojáky. Fedor rovněž potvrdil, že Slovensko je připravené zreorganizovat svou jednotku v Afghánistánu. Severoatlantická aliance požádala Slovensko, aby zvážilo vyslání dvou vrtulníků Mi-17 do Afghánistánu. V současnosti má Slovensko v Kábulu 57 ženistů.

Opoziční strana Smer - sociální demokracie už avizovala, že pokud bude součástí příští slovenské vlády, okamžitě odvolá vojáky z Iráku. Předseda strany Robert Fico minulý týden prohlásil: "Naše rozhodnutí je v tomto směru jasné a definitivní a nebudeme na něm nic měnit." [celá zpráva]

Ukončení mise podporují i komunisté (KSS), Slovenská národní strana a v poslední době také Křesťanskodemokratické  hnutí. Podle platného usnesení parlamentu z roku 2003 je vojenská mise v Iráku časově neomezená.

Fedor upozornil, že okamžité stažení vojáků z Iráku by mohlo poškodit pověst Slovenska jako důvěryhodného partnera v rámci NATO. Nevylučuje však, že budoucí vláda by mohla rozhodnout i o jejich dřívějším odchodu. Podle jeho odhadu by se mohli slovenští vojáci z této oblasti vrátit do roku 2010. Musel by to ale napřed schválit parlament.

Od roku 1993 se ve vojenských misích v zahraničí vystřídalo celkem 10 tisíc slovenských vojáků. Slovensko buduje jednotku rychlé reakce pro možnost nasazení i v zahraničí.