V sobotu se v prezident USA v rozhlasovém projevu vyjádřil, že by Senát měl definovat manželství jako svazek muže a ženy. "Státní legislativci zkoušejí nastolit toto téma, ale po celé zemi jsou napadáni právními aktivisty, kteří se pokoušejí zvrátit vůli lidu," uvedl Bush. Ve státech Washington, Kalifornie a New York soudci odmítli zákony o tradiční podobě manželství.

Dodatek ovšem nemá potřebnou podporu. Jen pro zahájení procesu, který může vést k přijetí dodatku zákona, je potřeba v obou komorách Kongresu dvoutřetinová většina.

Oponenti kritizují Bushe

Bushovi oponenti tvrdí, že se k tématu vrátil, aby si získal přízeň konzervativních republikánských voličů, kteří se od něj odvrátili, protože vyjádřil podporu snahám ilegálních imigrantů z latinskoamerických zemí o zisk amerického občanství. Na propadu popularity Bushe má velký podíl i pokračující válka v Iráku

Podle zpravodaje BBC Jamese Coomarasamyho sice v USA mírně převažují odpůrci sňatků homosexuálních párů, ale většina z nich chce, aby o problémech rozhodovaly jednotlivé státy Unie.

To ovšem Bush v projevu odmítl: "Tato národní otázka vyžaduje národní řešení. A u tématu, jež má takový význam, nemůže toto řešení přicházet od soudů, ale od lidu USA."

Před druhými prezidentskými volbami se mu nepodařilo prosadit zákaz sňatků homosexuálních párů na celonárodní úrovni. V jedenácti státech ale byl zákaz prosazen, což mohlo pomoci Bushovi k volebnímu vítězství.