"Dvanáct ozbrojenců bylo zabito při prvním útoku na základnu, zatímco dalších 20 bylo usmrceno na útěku," uvedla ve svém prohlášení americká armáda. Zranění utrpěli jeden Američan, tři Kanaďané a jeden afghánský vládní voják. V prohlášení dále uvedla, že "odrazila velkou nepřátelskou jednotku, který se pokusil uniknout do bezpečí". "Koaliční síly také objevily velké úkryty munice, munici zničily," uvádí dále americká zpráva.

K nočnímu útoku na základnu koaličních sil se přihlásil Tálibán, který oznámil začátek jarní ofenzívy proti zahraničním silám a vládě. "Oteplilo se a začaly útoky Tálibánu na koaliční a afghánské síly," uvedl Mulla Mohammad Haníf, který se označuje za mluvčího Tálibánu. Hornatá provincie Hílmand při pákistánských hranicích je centrem bojů. Je jednou z obalstí, kde má Tálibán své základny.

Kvůli tomu bude v příštích měsících v provincii rozmístěno na 3000 britských vojáků. "S našimi koaličními partnery a vládou Afghánistánu jsme se zavázali pokračovat v ofenzivních akcích proti Tálibánu a dalším teroristům, kteří se pokoušejí narušit viditelný pokrok v rekonstrukci Afghánistánu," uvedl brigádní generál Anthony Tata.