"Nevíme, kdy se to stane, víme však, že se to stane," řekl před 400 odborníky, kteří se radí o naléhavém světovém plánu proti nákaze. Během včerejší debaty zazněl návrh na zřízení mezinárodního fondu, který by podporoval veterinární služby jednotlivých zemí v boji proti šíření ptačí chřipky. Ve fondu by měl spolupracovat veřejný a soukromý sektor.

Ptačí chřipka znovu zabíjela ve Vietnamu

Vietnam potvrdil v úterý další oběť ptačí chřipky: po nákaze smrtícím virem H5N1 zemřel pětatřicetiletý muž. Podle vietnamského ministerstva zdravotnictví se zřejmě nakazil při obědě, kdy celá rodina jedla kuře. Jeho příbuzní jsou v pořádku. . 

Muž byl 26. října hospitalizován s dýchacími potížemi a horečkou, o tři dny později zemřel. Ptačí chřipce podlehlo 63 lidí, z toho ve Vietnamu zemřelo 42 z 92 nakažených osob.

Vietnam začne začátkem roku 2006 testovat na lidech vakcínu proti ptačí chřipce nejprve na dvaceti a pak na dvou stech lidech. Dozor budou mít odborníci ze Světové zdravotnické organizace.

V Malajsii začali intenzivněji pátrat po nemocném ptactvu, protože na severozápadě země byla od začátku týdne nalezena dvě hejna mrtvých holubů. Příčina smrti ptáků zatím nebyla zveřejněna V Malajsii byl výskyt viru ptačí chřipky hlášen naposledy před rokem.

USA vyvinuly rychlý test kmenu

K rychlé identifikaci chřipkového kmene může významně napomoci metoda, kterou vyvinuli američtí vědci. Informovala o tom Kathy Rowlenová z Coloradské univerzity s tím, že vyhodnocení současných testů, které rozliší jednotlivé chřipkové kmeny, trvá až čtyři dny, což je příliš dlouho v případě, kdyby se objevila silně nakažlivá forma ptačí chřipky přenosná mezi lidmi. Pro zmírnění symptomů je třeba léčbu nasadit do 48 hodin.

Nyní jsou vzorky osob, u nichž je podezření nákazy virem ptačí chřipky, zasílány do centrálních laboratoří, které nákazu vyloučí nebo potvrdí. Čipy, na nichž pracují v Coloradu, by ale měly být schopny určit kmen přímo ze vzorku v ordinaci a rozlišit mezi 11 různými kmeny. Vir ptačí chřipky čip identifikoval s více než devadesátiprocentní přesností.