Klimatických protestů Friday for Future se podle rakouské policie účastnilo okolo pěti tisíc demonstrantů. Během akce se podle policejní zprávy mnozí demonstranti „dopouštěli přestupků a trestných činů“, proto policisté řadu demonstrantů zatkli.

Ústavní soud se zastal ekologických aktivistů ve sporu s policií kvůli blokádě na Šumavě

Rozhořčení vzbudilo video, které začalo minulý týden kolovat po sociálních sítích. Na něm jsou zachyceni policisté, když se pokoušeli zatknout mladého muže. Když ho konečně povalili na zem, měl zatčený hlavu mezi koly policejní dodávky, která se následně rozjela. Dav se v tu chvíli rozkřičel, ale policisté naštěstí stihli se zatčeným mužem, kterému klečeli na zádech, rychle ucuknout.

Jiné záběry zachycují jednoho z policistů, který jiného demonstranta několikrát zpacifikoval pěstí. Třetímu z demonstrantů policisté při zatýkání zlomili ruku.

Antifašisté se před služebnou v Brně pustili do křížku s policií. Zasahovali těžkooděnci

Zatímco zástupce policejního ředitele Michael Lepusitz v médiích obhajoval policejní zákrok s tím, že „policisté si nemohou vybírat, za jakých podmínek zatčení provedou“, rakouská prokuratura oznámila, že na základě dodaných videomateriálů a fotografií zahájila vyšetřování čtyř policistů podezřelých z nepřiměřeného použití síly.