Zatím naposledy pustil výňatky z videa svým příznivcům v úterý ve městě Eregli, upozornila agentura AP. Na jednom z dřívějších mítinků se tázal, proč se v tomto případě nemluví o „křesťanském teroru“, když jiné útoky jsou označovány za „islámský teror“.

Představitelé Nového Zélandu, kde je držení a sdílení videa klasifikováno jako trestný čin, se proti počínání tureckého prezidenta ohradili. Ministr zahraničí Winston Peters vzkázal, že považuje pouštění videa za „nepoctivé“ a že může ohrozit Novozélanďany žijící v zahraničí. Dodal, že video jeho zemi nijak nezastupuje a že útočník Brenton Tarrant byl Australan.

Teroristický útok v mešitách na Novém Zélandu:
Střelce z novozélandské mešity inspiroval masový vrah Breivik
V mešitě to vypadalo jako na bitevním poli, všude krev a mrtvá těla
Střelec z Nového Zélandu byl nejspíš sám, obětí je už 50
Střelec z Nového Zélandu udělal před soudem neonacistické gesto
Střelci ze Zélandu zabránil v dalším masakru hrdina vyzbrojený platebním terminálem
Vrah podle psychologů: malý, single a rozhněvaný
Vrah ze Zélandu nedostane prostor šířit své rasistické názory, slibuje premiérka
 Útočník na mešity navštívil Česko, tvrdí server

Také Faik Öztra, místopředseda turecké opoziční Lidové republikánské strany (CHP), Erdoganovi vytkl, že video použil jako „propagandu kvůli třem nebo pěti hlasům“. Turecko čekají 31. března místní volby, vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) by podle analytiků mohla ztratit některá velká města.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

FOTO: Umit Bektas, Reuters

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v úterý řekla, že udělá vše pro to, aby útočník, který se hodlá u soudu hájit sám, nedostal prostor šířit své rasistické názory. Dodala, že jeho jméno nevysloví a nedopřeje mu tak kýženou slávu. Projev v parlamentu zakončila slovy „as-Salám alajkum, mír s vámi, mír s námi všemi“.