Syn českého premiéra cestoval loni na anektovaný poloostrov cestou z Moskvy, a podle ukrajinských činitelů tak mohl porušit ukrajinské zákony.

„Příslušné ukrajinské orgány nyní zkoumají otázku pobytu syna premiéra A. Babiše na Krymu a prověřují informace publikované v médiích," citoval server tiskovou službu ministerstva zahraničí.

Úřad zároveň zdůraznil, že Česká republika územní celistvost Ukrajiny podporuje.

Poloostrov, který Rusko násilně obsadilo v roce 2014, Ukrajina považuje za své svrchované území. Vstup na Krym a odjezd z něj bez zvláštního povolení ukrajinské státní migrační služby a přes ukrajinská kontrolní stanoviště považuje za nezákonný. Zmocněnec ukrajinského prezidenta Petra Porošenka pro Krym Borys Babin minulý týden novinářům řekl, že je o nezákonném vstupu syna českého premiéra na Krym přesvědčen.

Babiš mladší je občanem Švýcarska. Zprávu o jeho cestě na Krym přinesl už v květnu server Neovlivní, v listopadu se téma dostalo znovu na povrch v souvislosti s reportáží portálu Seznam Zprávy, v níž premiérův syn říká, že jeho otec chtěl, aby zmizel v souvislosti s vyšetřováním dotační kauzy Čapí hnízdo. V ní oba čelí trestnímu stíhání.

Babiš mladší také naznačil, že má jistou psychiatrickou diagnózu a léčí se. Jeho otec veřejně prohlásil, že má schizofrenii.

Andrej Babiš se vyjádřil před novináři k reportáži o jeho synovi.

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci, kde se vyjádřil k reportáži o svém synovi.

FOTO: Petr Horník, Právo

Babiš mladší, který má švýcarské občanství, tvrdí, že do Ruska a na Ukrajinu byl unesen. Názor nezměnil ani po víkendové návštěvě svého otce ve Švýcarsku, kde premiérův syn s matkou pobývá.

Při loňské cestě na anektovaný Krym stejně jako do Moskvy a ukrajinského města Kryvyj Rih (Krivoj Rog) Babiše mladšího doprovázel zaměstnanec Agrofertu Petr Protopopov. Ten sám o cestě promluvil v rozhovoru pro Právo [celá zpráva].

Ukrajinské ministerstvo zahraničí úterní prohlášení doplnilo poděkováním Česku za odmítnutí ruské okupace Krymu. „Jsme vděčni za oficiální stanovisko České republiky, které spočívá v podpoře územní celistvosti Ukrajiny a neuznání ruské okupace části svrchovaného území našeho státu,“ uvedlo ministerstvo.

Případ Andreje Babiše mladšího
Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu, řekl Babišův syn
Dva premiérovi potomci prý trpí duševními poruchami, policie tomu nevěří
Celá opozice vyzvala Babiše k rezignaci
Je to puč Palermo, můj syn má schizofrenii, rozčílil se Babiš
Protopopov: Babiše jr. jsem neunesl, staral jsem se o něj jako o bratra
Senát vyzval Babiše k rezignaci
Babiš mladší chce vypovídat. Můj otec lže, napsal ze Švýcarska
Andrej do krimu! Tisíce lidí na Václavském náměstí žádaly demisi Babiše
Zeman: Jestli padne vláda, pověřím Babiše znovu
Babiš: Nikdy neodstoupím, nikdy! Nech si to všichni zapamatují
Babiš: Nebyla žádná moje snaha syna uklidit, odjel dobrovolně
Babiš odjel za synem do Švýcarska
Už nás neobtěžujte, řekla bývalá manželka Babiše
Babiš: Syn je přesvědčen, že byl poslán na Krym nedobrovolně