Hlavní obsah

Senát vyzval Babiše k rezignaci

• Aktualizováno

Senátoři ve čtvrtek přijali usnesení, v němž vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO) k rezignaci v souvislosti s posledními okolnostmi kolem kauzy Čapí hnízdo. Podle senátorů je nepřijatelné, aby byl Babiš do vyšetření případu ve vládě.

Foto: Petr Horník, Právo

Premiér Andrej Babiš (ANO)

Článek

„Senát Parlamentu ČR považuje účast Andreje Babiše ve vládě ČR do konce vyšetřování podezření z dotačního podvodu ve věci společnosti Čapí hnízdo za nepřijatelnou,” stojí v usnesení.

Babiš ve středu výzvám ke svému odstoupení odmítl vyhovět. [celá zpráva]

Horní komora stanovisko přijala poté, co jí předseda vlády nepřišel poskytnout vyjádření k informacím o pobytu svého syna na Ruskem anektovaném Krymu. Babiš mladší je v kauze Čapí hnízdo obviněn také. Babiš se z jednání omluvil, náhradní termín nenabídl, uvedl předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil.

Na nepřítomnost Babiše při jednání někteří senátoři poukazovali.

Usnesení podpořili i senátoři vládní ČSSD. Zdrželi se zástupci ANO.

„Informace, které se v posledních dnech objevily v souvislosti s kauzou tzv. Čapího hnízda, vzbuzují pochybnosti, že vyšetřování dané kauzy nemusí probíhat řádně a nezávisle. Senát tuto situaci nemůže přehlížet,” dodal Vystrčil.

Místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) si nicméně nemyslí, že by napětí ve vládě vyústilo k předčasným volbám. Sociální demokraté svůj postoj nadále zvažují. [celá zpráva]

Čapí hnízdo
Je to farma s konferenčním centrem na Benešovsku, která vyrostla na místě bývalého statku a lihovaru. Práce na projektu začaly v roce 2006, areál byl otevřen v roce 2010.
V roce 2008 získal projekt s názvem „Multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo“ 50milionovou dotaci určenou na podporu malých a středních podniků. O dotaci žádala společnost Farma Čapí hnízdo, a. s., která měla akcie na majitele. Kdo byl jejím skutečným majitelem, není jasné.
Před získáním dotace a po uplynutí doby, kdy měla společnost v souladu s dotačními podmínkami udržovat projekt naživu, farma patřila pod Agrofert podnikatele Andreje Babiše. Ten se v dokumentu Matrix AB z roku 2015 k farmě hlásí jako ke svému nápadu.
Farma už v průběhu stavby přitahovala pozornost médií – pod Agrofertem by totiž na dotaci pro malé podniky nedosáhla. Tento zájem ještě vzrostl po Babišově vstupu do politiky v roce 2011 a po úspěchu jeho hnutí ANO ve volbách v roce 2013. Babiš odmítal, že by farmu v době, kdy měla být malým podnikem, vlastnil. Označoval se za „strategického partnera“.
K otázce skutečného vlastníka Babiš v průběhu času uváděl rozporuplné odpovědi, jako že neví, že farmu vlastní „nějací advokáti“, nebo že v době žádosti o dotaci ji vlastnily jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.
Dotací pro farmu se zabýval Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Ze tří odstavců, které české úřady z jeho 50stránkové zprávy o Čapím hnízdě oficiálně zveřejnily, vyplývá, že našel jisté „nesrovnalosti“ a doporučil, aby farma nedostala peníze z eurofondů. Podle informací z médií je ve zprávě zmiňován trestný čin podvodu a poškozování zájmů Evropské unie.
Případ kvůli podezření na dotační podvod řeší také česká policie. Obvinila 11 lidí včetně Babiše a místopředsedy ANO a Babišova spolupracovníka z Agrofertu Jaroslava Faltýnka. Faltýnkovo stíhání později žalobce zrušil. Babiš mluví o účelovém stíhání.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám