Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Novinky

Dva premiérovi potomci prý trpí duševními poruchami, policie tomu nevěří

Kvůli protahování vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, v níž vedle premiéra Andreje Babiše (ANO) figurují i jeho dvě dospělé děti, policie zvažuje, že případ rozdělí. Nedaří se jí totiž vyslechnout aktéry kauzy, neboť premiérovi potomci Andrej Babiš mladší i Adriana Bobeková podle předložených lékařských zpráv trpí duševními chorobami. Policie to ale považuje za obstrukci s tím, že oba zastávali náročná povolání.

Premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Novinky
Dva premiérovi potomci prý trpí duševními poruchami, policie tomu nevěří

O záměru policie rozdělit vyšetřování v úterý informoval server iRozhlas.cz s odvoláním na lékařské zprávy, které Babiš mladší i Bobeková doručili vyšetřovatelům. Podle předložených dokumentů duševní stav obou vylučuje, že by byli schopni se zúčastnit trestního řízení. Policisté přesto vyšetřování zahájili s poukazem na to, že jak Babiš junior, tak Bobeková zvládali náročná povolání.

Podle vyšetřovatelů jsou však argumenty obou premiérových potomků „účelové a obstrukční”. Mimo jiné připomínají, že Bobeková se aktivně podílela na konzultacích projektu farmy Čapí hnízdo a Babiš mladší byl dopravním pilotem s licencí umožňující pilotovat Boeing 737.

Babiše mladšího vypátrali reportéři Seznam Zpráv ve Švýcarsku. Mimo jiné uvedl, že byl v souvislosti s vyšetřováním kauzy Čapí hnízdo odvezen na Krym, neboť jeho otec si prý přál, aby zmizel. [celá zpráva]

Policejní vyšetřovatel Pavel Nevtípil (vlevo) a dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch

Foto: Petr Hloušek, Právo

Podle dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha proto nyní policie v rámci urychlení vyšetřování zvažuje rozdělení případu. Doba pro jeho vyšetření byla prodloužena do konce letošního roku.

Čapí hnízdo
Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert, který je nyní ve svěřenském fondu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

Kvůli podezření z pokusu o dotační podvod je v kauze Čapí hnízdo stíháno sedm lidí. Vedle premiéra Babiše a jeho dospělých dětí i jeho manželka Monika Babišová, švagr Martin Herodes. Babiš obvinění z podvodu opakovaně odmítá.

Policie původně stíhala 11 lidí. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek a další tři z nich ale uspěli se stížností proti stíhání. [celá zpráva]

Společnost Imoba z koncernu Agrofert, které v minulosti získala na projekt Čapí hnízdo dotaci 50 milionů korun, peníze koncem června vrátila. [celá zpráva]

Kauza Čapí hnízdo
Je to farma s konferenčním centrem na Benešovsku, která vyrostla na místě bývalého statku a lihovaru. Práce na projektu začaly v roce 2006, areál byl otevřen v roce 2010.
V roce 2008 získal projekt s názvem „Multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo“ 50milionovou dotaci určenou na podporu malých a středních podniků. O dotaci žádala společnost Farma Čapí hnízdo, a. s., která měla akcie na majitele. Kdo byl jejím skutečným majitelem, není jasné.
Před získáním dotace a po uplynutí doby, kdy měla společnost v souladu s dotačními podmínkami udržovat projekt naživu, farma patřila pod Agrofert podnikatele Andreje Babiše. Ten se v dokumentu Matrix AB z roku 2015 k farmě hlásí jako ke svému nápadu.
Farma už v průběhu stavby přitahovala pozornost médií – pod Agrofertem by totiž na dotaci pro malé podniky nedosáhla. Tento zájem ještě vzrostl po Babišově vstupu do politiky v roce 2011 a po úspěchu jeho hnutí ANO ve volbách v roce 2013. Babiš odmítal, že by farmu v době, kdy měla být malým podnikem, vlastnil. Označoval se za „strategického partnera“.
K otázce skutečného vlastníka Babiš v průběhu času uváděl rozporuplné odpovědi, jako že neví, že farmu vlastní „nějací advokáti“, nebo že v době žádosti o dotaci ji vlastnily jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.
Dotací pro farmu se zabýval Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Ze tří odstavců, které české úřady z jeho 50stránkové zprávy o Čapím hnízdě oficiálně zveřejnily, vyplývá, že našel jisté „nesrovnalosti“ a doporučil, aby farma nedostala peníze z eurofondů. Podle informací z médií je ve zprávě zmiňován trestný čin podvodu a poškozování zájmů Evropské unie.
Anketa
Měl by Andrej Babiš rezignovat na post premiéra?
Ano
66.5 %
Ne
33.5 %
Celkem hlasovalo 48606 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků