Záchranné akce probíhají například v nejvíce zasaženém městě Palu. Zranění jsou shromažďovaní ve stanech, protože zemětřesení a tsunami srovnalo se zemí i nemocnice. Další lidé zůstávají na ulici, úřady je varovaly, aby se nesnažily vracet do poškozených domů. Jídlo pomáhají zajišťovat polní kuchyně.

Vlna tsunami přes sebou tlačila trosky budov, lodě i auta. Někteří lidé přežili díky tomu, že dokázali vylézt na šestimetrové stromy.

Škody po tsunami v Indonésii

Škody po tsunami v Indonésii

FOTO: Rifki, ČTK/AP

Mezi obětmi je například i letecký dispečer, který v pátek při zemětřesení neopustil věž a navigoval letadlo k úspěšnému odletu.

Na sociálních sítích lidé zveřejňují videa natočené mobilními telefony, které ukazují příchod vlny tsunami.

Uvedené statistiky jsou právě jen za město Palu, rozsah škod a počty obětí za hranicemi města je zatím nejasný, dodává BBC.

Meteorologická služba v sobotu uvedla, že po hlavních úderech následovalo 55 následných otřesů o síle od 2,9 do 6,5 stupně.

Vrak auta po zásahu tsunami a indonéském Palu

Vrak auta po zásahu tsunami a indonéském Palu

FOTO: Rifki, ČTK/AP

České ministerstvo zahraničních věcí až do odvolání nedoporučuje cestovat na Sulawesi, zvláště do severních oblastí ostrova. Ministerstvo kontaktovalo 191 českých občanů zaregistrovaných v systému DROZD. "Zatím nemáme informace o zraněných českých občanech," řekl ČTK Robert Řehák z tiskového odboru ministerstva. V případě nouze mohou lidé kontaktovat české velvyslanectví v Jakartě na pohotovostní lince +62 811 1941 251.

Zasažená oblast se nachází v tzv. ohnivém kruhu, kde často dochází k sopečným erupcím a zemětřesením. V roce 2004 obří vlna tsunami zabila na pobřeží Indického oceánu 226 tisíc lidí, z toho přes 120 tisíc obětí bylo v Indonésii.