Eisen, který v letech 2011 až 2014 působil jako americký velvyslanec v České republice, je znám jako hlasitý kritik nynějšího šéfa Bílého domu.

„Nepřežije Manafortovu svědeckou výpověď,” řekl Eisen o Trumpovi v nedělním pořadu televize ABC News. Rovněž prohlásil, že Manafort zcela jistě musel Muellerovi nabídnout důležité informace, jinak by vyšetřovatel s dohodou nesouhlasil.

„Dohodu, jako je tato, dostanete jen tehdy, když stoupáte po žebříčku. A kdo je nad Paulem Manafortem, který vedl Trumpovi kampaň?” položil si Eisen otázku. V odpovědi řekl, že je to Trumpův stejnojmenný syn Donald, Trumpův dlouholetý důvěrník a poradce v kampani Roger Stone a nakonec také sám prezident.

Republikánský kandidát během mítinku na Floridě. Ta patří mezi státy, které nepatří ani mezi tradičně republikánské ani tradičně demokratické.

Donald Trump během prezidentské volební kampaně na Floridě.

FOTO: Carlo Allegri, Reuters

Velice přínosné informace?

S tímto názorem s Eisenem souhlasil i Ken Starr, který v 90. letech vyšetřoval bývalého prezidenta Billa Clintona a který umožnil jeho ústavní žalobu. Podle Starra je dohoda znamením toho, že Manafort má pro Muellera velice přínosné informace.

Mnozí demokraté se domnívají, že tehdejší vyšetřování vedené Starrem bylo předpojaté a politicky motivované. Podobně nyní demokraté a také Trump hovoří o práci Muellera, který rozplétá ruský vliv na americké prezidentské volby v roce 2016. Ve svém pátrání se Mueller zaměřil především na Trumpův štáb. Trump jakoukoli spolupráci s Ruskem popírá a případ přirovnává k honu na čarodějnice.

Kresba zachycuje Paula Manaforta (uprostřed) a jeho obhájce Richarda Westlinga u federálního soudu ve Washingtonu

Kresba zachycuje Paula Manaforta (uprostřed) a jeho obhájce Richarda Westlinga u federálního soudu ve Washingtonu

FOTO: Dana Verkouteren, ČTK/AP

Výběrem poroty v pondělí začíná druhý proces s Manafortem. Zodpovídá se z toho, že před úřady zamlčel své politické angažmá na Ukrajině, kde působil jako poradce bývalého proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

Jiný proces v srpnu skončil částečným uznáním viny v kauze, ve které soud řeší Manafortova obvinění z defraudací a daňových podvodů. Verdikt o trestu zatím vynesen nebyl.