Více než 8950 volebních místností se otevřelo v 7:00 místního času (6:00 SELČ) a uzavře se v 18:00 hodin (17:00 SELČ). Výsledky se podle agentury AFP dají očekávat nejdříve v úterý. K urnám bylo přizváno na 24 milionů oprávněných voličů, kteří budou rozhodovat o obsazení 329 křesel jednokomorového iráckého parlamentu.

Do stavu pohotovosti bylo uvedeno téměř 900 000 příslušníků policie a armády, napsala agentura AFP. Hranice země i její vzdušný prostor zůstanou po celý volební den uzavřeny. Nezávislá agentura, která volby monitoruje, očekává vysokou účast jako důsledek poklesu teroristických útoků v uplynulých měsících.

O parlamentní křesla se uchází téměř 7000 kandidátů z desítek stran a koalic. Je mezi nimi na dva tisíce žen, které soupeří o 83 mandátů. Ženy mají totiž zaručenou čtvrtinu míst v parlamentu.

Iráčané ve volební místnosti v Bagdádu.

Iráčané ve volební místnosti v Bagdádu.

FOTO: Thaier Al-sudani, Reuters

Radikální změny volby zřejmě nepřinesou. Očekává se, že vyhrají nejsilnější aliance stran, jež dominují irácké politice od roku 2003. Žádná z nich přitom patrně ani letos nezíská nadpoloviční většinu 165 křesel, takže sestavování vlády může trvat měsíce. Současný premiér ve funkci zůstane bez omezení pravomoci, dokud nebude vybrán jeho nástupce.

V sobotních volbách se Abádí pokusí mandát obhájit. Bude ale čelit silným soupeřům, mimo jiné svému předchůdci Núrímu Málikímu a alianci Fatah vůdce šíitských lidových milicí Hádího Ámirího, který je zároveň někdejším ministrem dopravy. Právě šíitské milice se významně podílely na boji proti IS. Dalším uchazečem je vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr, který se rovněž podílel na boji proti IS a dříve vedl milici, jež bojovala proti americkým vojákům. Jeho současná kampaň se nicméně soustředila na sociální témata a boj proti korupci.