Stažení návrhu zákona o zdravotní reformě potvrdil na tiskové konferenci po celodenním jednání Sněmovny reprezentantů její předseda republikán Paul Ryan. „Bylo to těsné, ale nestačilo to. Proto jsem prezidentovi navrhl, abychom stáhli návrh zákona a on souhlasil,” řekl Ryan.

Podle jeho slov republikáni zatím nemají připravenou novou verzi zákona o zdravotním pojištěním. „Budeme muset v blízké budoucnosti žít s Obamacare,” konstatoval Ryan. Podle jeho slov republikáni zatím nemají dostatek hlasů ve Sněmovně reprezentantů, aby nový zákon prosadili. „Přesuneme se k našim dalším programovým bodům, jako je například reforma daní,” dodal Ryan.

„S nulovou podporou demokratů nebylo možné zákon o zdravotní reformě prosadit,” prohlásil později v Oválné pracovně Trump. Obamacare prý teď nejspíš vyletí do povětří. Podle něj chybělo republikánům maximálně 15 hlasů k prosazení reformy. „Naučili jsme se mnohé o loajalitě,” dodal Trump směrem k republikánům, kteří jeho zákon nepodpořili.

Předseda americké Sněmovny reprezentantů republikán Paul Ryan oznamuje na tiskové konferenci, že prezident Donald Trump stáhl návrh zákona o zdravotní péči.

Předseda americké Sněmovny reprezentantů republikán Paul Ryan oznamuje na tiskové konferenci, že prezident Donald Trump stáhl návrh zákona o zdravotní péči.

FOTO: Cliff Owen, ČTK/AP

Trumpovi tak neprošel jeho první klíčový zákon a jeden z hlavních předvolebních slibů. Trumpovi se vymstilo, že chtěl prosadit zrušení reformy i přesto, že v republikánské většině byla řada poslanců proti. Proto rozhodl o stažení návrhu zákona těsně předtím, než se o něm mělo hlasovat.

Původně se mělo hlasovat ve čtvrtek, ale Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu napjatě očekávané hlasování o zrušení zdravotního pojištění odvolala. Vedení republikánů se zřejmě nepodařilo získat dostatek hlasů pro zrušení Obamacare. [celá zpráva]

Odpor uvnitř vlastní strany

Proti zrušení Obamovy klíčové reformy byli přirozeně především menšinoví demokraté, ale oponenti pocházejí také z řad umírněných a naopak ultrakonzervativních republikánů, i když z rozdílných důvodů.

Návrh, který měl Obamovu reformu nahradit, odmítali zákonodárci z konzervativní frakce zvané Freedom Caucus, podle nichž byla reforma příliš podobná té Obamově a nešla dostatečně do hloubky v rušení státních zásahů do zdravotnictví.

Umírněné křídlo republikánů se naopak obávalo, že šlo o příliš rázný obrat, na který mohli doplatit nejchudší vrstvy Američanů. Tito poslanci považovali za nepřijatelné, aby zrušení Obamacare vedlo ke zdražení lékařské péče pro milióny lidí ponechaných bez zdravotního pojištění.