Duchovní Giovanni Cavalcoli, který měl na rádiu každý měsíc svůj pořad, 30. října v reakci na přírodní katastrofu, která připravila o střechu nad hlavou desítky tisíc Italů, prohlásil, že otřesy se zdají být „božím trestem“ za „urážky rodiny, důstojnosti manželství i samotného pohlavního styku“.

„Otec Giovanni Cavalcoli byl okamžitě suspendován,“ oznámilo Radio Maria poté, co za „urážlivé a skandální“ označil knězovo tvrzení Angelo Becciu, vysoký představitel Vatikánu a jeden z nejbližších spolupracovníků papeže Františka.

K překvapivě ostré kritice na adresu duchovního Cavalcoliho se přidal generální sekretář Italské biskupské konference Nunzio Galantino, podle něhož jde o „úsudek z pohanské doby“.

Cavalcoli ale trvá na svém. „Zemětřesení jsou zapříčiněna hříchy, jako je i registrované partnerství,“ prohlásil a vyzval Vatikán, aby si „zopakoval katechismus“. Itálie povolila sňatky homosexuálů na jaře, byla jednou z posledních evropských zemí, jež partnerství osobám stejného pohlaví upírala.