V pěti zemích – v Indii, Číně, Pákistánu, Bangladéši a Uzbekistánu – žije 58 procent všech zotročených lidí. Prvenství v absolutních číslech sice drží Indie, kde žije v moderním otroctví 18,35 miliónu lidí, ale v poměru na počet obyvatel vede Severní Korea. V této asijské zemi je podle WFF zotročeno 4,37 procenta populace, což představuje 1,1 miliónu lidí. Po KLDR následují Uzbekistán, Kambodža, Indie a Katar.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

V KLDR funguje systém pracovních táborů a ženy jsou nuceny ke sňatkům nebo musejí poskytovat sexuální služby v okolních zemích. V Uzbekistánu (3,97 procenta, 1,2 miliónu lidí) jsou lidé nuceni k práci při sklizni bavlny.

Migrující pracovníci váží pytel mang v na trhu na jihu Indie

Migrující pracovníci váží pytel mang v na trhu na jihu Indie

FOTO: Reuters

Zvláště pikantní je případ Kataru (1,36 procenta, 30 300 lidí), který čelí kritice, že v otrockých podmínkách pracují lidé připravující mistrovství světa ve fotbale, jež se uskuteční v roce 2022. Opakovaně se objevovaly informace, že navíc získal šampionát podvodně.

Kvůli válkám nejsou k dispozici údaje z Afghánistánu, Iráku, Libye, Somálska, Sýrie a Jemenu.

V Evropě vede Makedonie

V Evropě je na tom nejhůře Makedonie (0,64 procenta, 13 300 lidí) následovaná Tureckem, Polskem, Bosnou a Hercegovinou, Rumunskem, Řeckem a Českou republikou (0,404 procenta populace, tedy 42 600 lidí). Na Slovensku žije v moderním otroctví 0,228 procenta obyvatel (asi 12 400 osob).

Nejlepší je situace v Lucembursku, Irsku, Norsku, Dánsku, Švýcarsku, Rakousku, Švédsku a v Belgii, následují Spojené státy, Kanada, Austrálie a Nový Zéland. To jsou země, kde je míra moderního otroctví nejnižší.

Studie se zabývá problematikou moderního otroctví ve 167 zemích světa. Zkoumá úroveň zranitelnosti k zotročování či vládní politiky na potlačení otroctví.

Do moderního otroctví se podle zprávy dostávají lidé kvůli dluhům, může ale jít také o uprchlíky, oběti pašování lidí, ale také ženy donucené ke sňatku či lidi nucené k sexu pro komerční účely.