Studenti vyzývali k účasti na dni hidžábu všechny, kdo si „myslí, že všechny ženy by měly mít právo oblékat se, jak chtějí“, a přejí si, aby jejich volba byla respektována.

Desítky studentů rozdávaly u univerzity letáky propagující akci. Stáli před tabulí se šátky v různých barvách, nad níž se vznášel nápis: „Francie má 99 problémů, ale hidžáb k nim nepatří.“

„Cílem je zvýšit povědomí, otevřít diskusi a dát slovo ženám, o nichž se často diskutuje na veřejnosti, ale samy jsou slyšeny jen zřídka,“ hájila akci Laetitia, jedna z jejích organizátorek.

Kdy přijde den šaríje či otroctví?

Facebooková stránka, která den hidžábu propagovala, uváděla, že všichni, kdo si jej nasadí, „zakusí stigmatizaci, kterou zakoušejí zahalené ženy ve Francii“.

Odsoudila také premiéra Manuela Vallse, který počátkem měsíce řekl, že zahalování se používalo jako politický symbol „zotročení žen“. Předtím členka jeho vlády označila zahalené ženy za „černochy, kteří přijali otroctví“.

Facebook studentského křídla krajně pravicové Národní fronty označil den hidžábu za akci „pařížské střední třídy, oddělené od sociální reality“.

A filozof Bernard-Henri Levy se v tweetu ptal: „Kdy se bude konat den šaríje? Nebo kamenování? Nebo otroctví?“ Feministky na univerzitě akci podpořily, škola se od ní distancovala.