Hlavní obsah

Český lékař upozornil na kolegyni operující v hidžábu a byl suspendován

7. 3. 2016, 8:35 – Sheffield

Nemocnice Royal Hallamshire Hospital v britském Sheffieldu údajně postavila mimo službu českého anesteziologa za to, že zveřejnil případ muslimské kolegyně, která se chystala operovat v hidžábu. Chirurgyně se podle lékaře Vladislava Rogozova odmítla zařídit podle hygienických předpisů a z operačního sálu odešla. Kolegové tak za ni museli urychleně hledat náhradu.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

„Přišel jsem na operační sál, kde jsem se setkal s operatérkou zahalenou v muslimském šátku. Okamžitě jsem přerušil operaci a požádal ji, aby si vyměnila hidžáb za předepsanou roušku,“ cituje českého lékaře server The Daily Mail.

„Po dlouhé výměně názorů, vedené s respektem, slušností a faktickými argumenty, odešla z operačního sálu. Dodatečně jsme za ni sehnali náhradního chirurga, který to odoperoval,“ dodal Rogozov.

Lékařka vzápětí Rogozova, který ve Spojeném království vykonává lékařskou péči přes deset let, obvinila z rasové diskriminace.

Dala raději výpověď

Během vyšetřování incidentu se nicméně vedení Royal Hallamshire Hospital přiklonilo na stranu českého odborníka, když uznalo, že hidžáb na operační sál skutečně nepatří. Vzpurná lékařka podle serveru Daily Mail dala výpověď.

„Po operaci za mnou přišli ostatní členové týmu a potichu, za zavřenými dveřmi mi říkali, že měli dlouhodobě obavy o zdraví pacientů (zmiňované lékařky – pozn. red.), ale zdráhali se na to upozornit z obavy, že by mohli být obviněni z netolerance či rasismu,“ vzpomíná Rogozov. Osobně prý zažil i to, že chirurg na operačním sále předčítal verše z koránu a muslimští členové týmu si během zákroku dělali přestávky na modlení.

Popisovaný incident se stal už v roce 2013, nemocnice o něm ale mlčela, a když se o něm Rogozov minulý měsíc na svém zmínil na svém blogu, byl suspendován.

„Náš zaměstnanec nebyl postaven mimo službu za to, že upozornil na možné ohrožení pacienta. To naopak bereme velice vážně. Od publikace jeho příspěvků (na blogu – pozn. red.)  jsme ale zaznamenali stížnosti na tón, který je v nich použit, a ten prověřujeme,” řekl britskému deníku mluvčí sheffieldské nemocnice David Throssel.

Reklama

Související články

Šabatová to schytala za hidžáby

28. 8. 2014, 17:46

Mají mít muslimky právo nosit šátek na hlavě i ve škole, jejíž řád pokrývky zakazuje? Debatu ve veřejnosti i mezi politiky rozvířil názor veřejné ochránkyně...

Výběr článků