„V IrákuSýrii jsou lidé, kteří připravují děsivé útoky v Británii a jinde. Dokud bude IS v těchto zemích existovat, budeme ohroženi," řekl šéf britské vlády rozhlasové stanici BBC.

Podle Camerona je nutné bojovat proti Islámskému státu, ale spolupracovat přitom se syrským prezidentem Bašárem Asadem by byl „naprosto špatný přístup“. Západ podporuje ozbrojenou opozici, která se v posledních letech snaží Asadův autoritativní režim svrhnout.

Nejhorší útok na občany za posledních deset let

Britský premiér se takto vyjádřil poté, co islámský ozbrojenec zabil na 30 britských turistů při pátečním útoku v Tunisku. Britští politici to označili za nejhorší útok na své občany od sebevražedných bombových atentátů v britské metropoli před deseti lety.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Následky teroristického útoku v tuniském městě Súsa

Série čtyř bombových útoků 7. července 2005 v centru Londýna si vyžádala 56 mrtvých a na 700 zraněných; tři bomby explodovaly v metru, čtvrtý výbuch byl ve dvoupatrovém autobusu. K útokům se přihlásily dvě islamistické skupiny napojené na teroristickou síť Al-Káida. [celá zpráva]

V projevu na bezpečnostní konferenci Globsec v Bratislavě 19. června Cameron vyzval muslimskou obec, aby se více zasazovala o to, aby se co nejméně mladých muslimů přidávalo k extremistickým organizacím.

Podle Camerona přispívají k časté radikalizaci mladých muslimů v Británii a dalších evropských zemích lidé, kteří sice neobhajují násilí, ale věří předsudkům o tom, že demokracie je špatná a náboženská pravidla stojí nad vládou zákona. Tak se podle něho může z předsudků u mladých lidí stát vražedný plán.