Soud uznal pět zdravotních sester a dva lékaře vinné z toho, že na pediatrii v nemocnici v Benghází šířili krev nakaženou virem HIV, který spouští smrtelnou nemoc AIDS. Nakazili tak údajně 426 dětí, z nichž 43 již zemřelo.

Zahraniční zdravotníci, působící v zemi v rámci humanitární mise, byli zatčeni v únoru 1999. Proces se táhl téměř pět let a vynesení rozsudku bylo několikrát odloženo.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí tehdy naznačil, že případ je možná spiknutí organizované tajnými službami: americkou CIA a izraelským Mosadem. Obhajoba ale tvrdila, že justice cizince využila jako obětní beránky, aby zastřela program sterilizace, který se na pediatrii prováděl.

Dvě ze zdravotnic a Palestinec se sice při policejním výslechu přiznali, ale Bulharky před soudem uvedly, že byly mučeny. Navíc prý byly přinuceny podepsat přiznání v arabštině, které nerozumějí. Bulharský ministr spravedlnosti Anton Stankov proto tvrdí, že Bulhaři jsou nevinní a že jediný důkaz proti nim je doznání, které bylo vynuceno násilím.