„Vladimire Vladimiroviči (Putine), jestli se díváte, prosím, odpusťte mi všechny pomluvy, které jsem pronesl a napsal z nenávisti k vám,“ prohlásil Litviněnko starší v televizi RT, což je prokremelský kanál v angličtině. „Kdybych věděl, že můj syn pracoval pro britské služby, nemluvil bych o jeho smrti. Jako dvojitý agent mohl být prostě zastřelen. Zrádci by měli být zastřeleni,“ doplnil.

Valter Litviněnko

Valter Litviněnko

FOTO: fotobanka Profimedia

Otec kritika Kremlu Litviněnka, který před odchodem do Británie v roce 2000 pracoval pro KGB, obviňoval Moskvu z politické vraždy. Názor změnil teprve nedávno, když mu snacha Marina Litviněnková prozradila, že jeho syn spolupracoval s britskou službou MI6.

„Vedl mě hněv nad smrtí syna. Byl jsem si jist, že to udělaly ruské speciální služby,“ poznamenal Litviněnko a zároveň si postěžoval, že žije v Itálii v bídě. Ruské úřady požádal, aby mu pomohly vrátit se do vlasti.

Británie viní ze zabití Litviněnka bývalého agenta a dnes poslance Andreje Lugovoje. Kreml podíl na smrti Litviněnka odmítá a Lugovoje k britskému soudu odmítl vydat.