Jejich objev by mohl vést k vyvinutí vakcíny proti této nemoci. Virus ptačí chřipky od roku 2003 zabil na světě přes 180 lidí a vědci se obávají, že pokud by se stal přenosným z člověka na člověka, mohly by si pandemie vyžádat milióny obětí.

Protilátky byly izolovány z krve Vietnamců, kteří se nemocí nakazili a přežili. Profesor Antonio Lanzavecchia ze švýcarského Institutu pro výzkum biomedicíny uvedl, že tyto protilátky byly v laboratorních podmínkách úspěšně otestovány na myších a že je přesvědčen, že budou moci být použity i u lidí.

"Jsme na cestě, jak využít odpověď imunitního systému jednotlivce, který byl nakažen a přežil, a tudíž má protilátky, které neutralizují tyto viry,"  uvedl švýcarský profesor a dodal: "Za použití této techniky můžeme izolovat buňky, které vyrábějí tyto protilátky, takže mohou být vytvářeny ve zkumavce a případně masově vyráběny, aby ochránily další lidi."

Podle vědců mohou být tyto protilátky použity během několika dnů v nouzovém případě i u lidí, kteří se už nakazili virem. V nejbližší době by látka měla být testována na lidech.