Vyšetřovatelé došli zatím k závěru, že oheň vypukl zřejmě v kantýně ve druhém patře pětipatrové budovy. Zároveň nevyloučili, že plameny kdosi založil úmyslně. Personál léčebny podle nich pozdě zalarmoval hasiče a nedokázal evakuovat obyvatele, dokud se oheň příliš nerozšířil. Hasiči bojovali s plameny dvě hodiny.

Trakt měl jen jeden východ a vzhledem k charakteru zařízení byly na oknech mříže, upozornila mluvčí ruského ministerstva pro naléhavé situace Irina Andrianova. 

 Rusko zaznamenalo několik tragických požárů v zařízeních pro drogově závislé nebo mentálně postižené osoby. Často jsou to staré budovy, špatně udržované, s železnými mřížemi na oknech, aby se pacientům zabránilo v útěku. 

Loni v prosinci zahynulo sedm lidí, když vypukl požár v nočních hodinách v nemocnici pro nervově narušené osoby nedaleko Moskvy. V březnu téhož roku přišlo o život rovněž sedm osob při požáru ve středisku pro drogově závislé ve středoruské Samaře.  A v roce 1999 si požár v nemocnici pro mentálně postižené u Sankt Petersburgu vyžádal 19 lidských životů.