Hlavní obsah
Logo politického hnutí ANO na pražském Chodově. Foto: Milan Malíček, Právo

TI: Nejméně transparentní kampaň měly ANO a SPD, nejvíce Piráti

Nejméně transparentní kampaň k letošním krajským volbám měly podle hodnocení organizace Transparency International (TI) hnutí ANO, SPD a karlovarská koalice ODS a KDU-ČSL s podporou Soukromníků. Nejlépe si naopak vedli Piráti, plzeňská koalice KDU-ČSL, ADS a Nestraníků a ústečtí Spojenci pro kraj. Hodnocení z hlediska průhlednosti financování a přístupu ke kampani ve čtvrtek zveřejnila TI na webu.

Logo politického hnutí ANO na pražském Chodově. Foto: Milan Malíček, Právo

Reklama

TI: Nejméně transparentní kampaň měly ANO a SPD, nejvíce Piráti

„Celkově dopadly nejhůře hnutí ANO 2011, koalice ODS a KDU-ČSL s podporou Soukromníků v Karlovarském kraji a Svoboda a přímá demokracie,” uvádí se v hodnocení.

Strany podle TI obecně poskytly velmi vágní informace o plánovaných rozpočtech na kampaň. Neinformovaly o profilech na sociálních sítích. Zakrývaly také vztahy k mediálním a PR agenturám. „Dokonce i tak jednoduchá věc, jako je přehled vlastních předvolebních akcí, je pro mnohé problém,” stojí na webu organizace.

Mezi největší nešvary letos podle TI patřilo „manipulativní vedení kampaní”. Obhájci krajských pozic si podle organizace v řadě případů zaplatily PR agentury, aby v médiích publikovaly reklamní články, které zdánlivě informují o běžné krajské agendě.

Trend lajdáctví

„Pokud tuto práci následně jednoznačně podstrkují v kampani jako svou propagaci a propagaci strany, jde o privatizaci veřejné funkce,” uvedl k tomu ředitel TI David Ondráčka.

Organizace hodnotila kampaně celkem tří desítek uskupení, a to velkých stran i jejich krajských koalic a úspěšných regionálních uskupení. Trendem v transparentnosti kampaně se podle vedoucího projektu transparentnivolby.cz Ondřeje Cakla stalo „lajdáctví”.

„Dokonce i subjekty, které už mají vytvořeny nástroje zveřejňování informací o rozpočtu, donorech, personálním vedení kampaně nebo struktuře ekosystémů sociálních sítí, se nenamáhají je před krajskými volbami aplikovat, mnohé se nenamáhají ani s jejich vytvářením,“ zhodnotil Cakl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků